Německo bude od příštího roku hospodařit s vyrovnaným rozpočtem. Vláda kancléřky Angely Merkelové ve středu schválila rozpočtové rámce na roky 2015 až 2018, které s vyrovnanými rozpočty počítají, řekl na tiskové konferenci ministr financí Wolfgang Schäuble. Naposledy mělo Německo vyrovnaný rozpočet v roce 1969.

Podle Schäubleho budou německé státní rozpočty od příštího roku dosahovat takzvané "černé nuly", což znamená, že stát nebude vytvářet nové dluhy. "Vyrovnané rozpočty znamenají, že se staráme o budoucnost," řekl Schäuble. "Finanční politika zaměřená na stabilitu je prorůstová, díky ní si v příštích letech zajistíme příležitosti k růstu a sociální spravedlnost," dodal.

V letošním roce bude německý rozpočet ještě deficitní. Schodek bude činit 6,5 miliardy eur při celkových výdajích 298,5 miliardy eur. Schäuble ale zdůraznil, že nově vytvořené dluhy budou letos nejnižší za posledních 40 let.

Schäuble také prohlásil, že letošní výdaje jsou na stejné úrovni jako v roce 2010. Jejich zvyšování očekává od roku 2016, přičemž v roce 2018 by měly dosáhnout 327,2 miliardy eur. Nadále ale podle Schäubleho bude platit zásada, že stát nezaplatí víc, než kolik vybere na daních. Ministr nicméně zdůraznil, že se vládní koalice nechystá zvyšovat daně, vyšší příjmy by mělo způsobit zvýšení nominálního HDP.

Schäuble očekává, že se díky vyrovnanému rozpočtu a hospodářskému růstu podaří do deseti let snížit míru německého zadlužení pod 60 procent HDP.

Kabinet konzervativní CDU/CSU a sociální demokracie (SPD) nicméně ustoupil od plánů předchozí liberálně-konzervativní vlády, která chtěla od roku 2017 dosahovat rozpočtových přebytků. Vláda hodlá peníze, které by přebývaly, využít k investicím do infrastruktury a ke zvýšení výdajů v sociální oblasti a ve školství a výzkumu.