Těžba břidlicového plynu v USA a export této komodity do Evropy a jiných (především asijských) zemí výrazně oslabí hospodářskou a potažmo i politickou pozici Ruska – jak ukazuje nedávno zveřejněný Výhled ruské energetické politiky do roku 2040.
V současnosti v americkém Kongresu jednají politici o zjednodušení vývozu zkapalněného plynu do Evropy a Asie. Revoluce v těžbě břidlicového plynu, někdy označovaná za novodobou industrializaci, zásadním způsobem proměnila energetickou mapu světa.
Spojené státy jsou díky břidlicovému plynu energeticky soběstačné, a navíc mají volné kapacity pro vývoz této strategické komodity. Podle zdrojů z Bílého domu však přípravy ke zvýšení vývozu břidlicového plynu z USA budou trvat ještě více než rok.
Krize na Ukrajině a obavy o dodávky plynu z Ruska (státní ruský energetický gigant Gazprom naznačil možnost omezení dodávek minulý pátek) pak působí jako katalyzátor projektu na export amerického plynu do Evropy a Asie. Gazprom již jednou na začátku roku 2009 zastavil dodávky plynu na Ukrajinu kvůli sporu o ceny, což v tehdejších mrazech postihlo hlavně země střední a východní Evropy.
Ruský monopolní vývozce plynu navíc zřejmě zvýší cenu za své dodávky plynu Ukrajině více než o 40 procent na 368,50 dolaru (7264 Kč) za tisíc krychlových metrů. Oznámil to ukrajinský ministr energetiky Jurij Prodan a potvrdil ruský prezident Vladimir Putin, který tento týden oznámil, že Gazprom od dubna zruší dohodnutou slevu na dodávky zemního plynu pro Ukrajinu.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.