Fondy označované v západní Evropě zkratkou SICAV jsou běžným nástrojem kolektivního investování například ve Francii, Itálii nebo ve Švýcarsku.
Jde o zvláštní formu akciové společnosti, která může vydávat nejen běžné, ale také takzvané investiční akcie. Díky nim má fond základní kapitál v proměnlivé výši dle vkladu investorů, ale má povinnost je odkoupit. Díky této proměnlivosti se někdy označuje jako fond s "otevřeným koncem".
Jeho vnitřní strukturu a pravidla však do značné míry upravují stanovy, včetně například možnosti vytvářet další podfondy.
Během několika týdnů otevře Raiffeisenbank největší tuzemský fond zaměřený na investice do nadějných technologických firem. Počítá s tím, že do něj investoři vloží půl miliardy korun. Na výběru vhodných projektů bude spolupracovat s Jihomoravským inovačním centrem (JIC).
Raiffeisenbank tak jako první velká banka zaměřená na běžné klienty otevírá investiční fond v oblasti s nejistým výnosem, na který se jinak zaměřuje pouze rizikový kapitál. Většina cílových začínajících firem totiž neuspěje, malá část ale vložené prostředky může násobně zhodnotit.
Mluvčí banky Tomáš Kofroň potvrdil, že se bude jednat o takzvaný SICAV fond, což je forma fondu kvalifikovaných investorů. Bude tedy určený klientům, kteří jsou si vědomi rizik s ním spojených. Ti do něj zároveň musí ze zákona vložit alespoň 125 tisíc eur (zhruba 3,4 milionu korun). Míří tak především na klienty privátního bankovnictví, které mohou přilákat vysoké, i když nejisté zisky. Podle informací HN o vstupu do fondu ale uvažují i někteří velcí institucionální investoři.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.