Americká internetová firma Amazon potvrdila, že složí 50 milionů korun pro stavbu obchvatu Dobrovíze.

Jeho vybudování je jednou z podmínek, které obsahuje zatím nepodepsaná smlouva o spolupráci Amazonu, obce a místního občanského sdružení.

Zasilatelská firma, která chce v obci u ruzyňského letiště vybudovat obrovské distribuční skladiště, je připravena dát 50 milionů korun na vázaný účet, peníze pak budou zárukou pro stavbu obchvatu.

Dopis, ve kterém Amazon potvrdil, že počítá s plněním podmínek návrhu smlouvy, dostala obec v pondělí v podvečer. Informovali o něm starosta Dobrovíze Martin Šafr a šéf developerské firmy Panattoni Pavel Sovička.

Zastupitelstvo obce už v polovině února odhlasovalo, že s Amazonem spolupracovat bude. Podle Sovičky by měla být smlouva podepsána v následujícím týdnu či dvou.

Dohody, na kterých se s obcí a občanským sdružením Občané pro Dobrovíz během posledních měsíců domlouvá, Amazon podle Šafra i Sovičky zatím plnil.

"Společnost Amazon potvrzuje, že hodlá i nadále plnit požadavky, které jsou předmětem smlouvy o spolupráci," stojí i nyní v dopise.

Starosta věří, že by se obchvat mohl začít stavět během roku 2015. Nejdříve však musí proběhnout územní řízení a stavební povolení.

Amazon mezitím pokračuje s výkupem pozemků pro výstavbu obchvatu. Podle informací starosty už více než polovina z asi 15 vlastníků pozemků podepsala smlouvu o smlouvě budoucí a nikdo z těch ostatních se k výkupu zatím nestaví záporně.

Místními obyvateli požadovaný semafor u přechodu pro chodce poblíž školy by také měl stát během několika týdnů. "Po delší době se podařilo získat povolení policie, proto jeho stavbě už nic nebrání," řekl starosta.

Oproti původnímu plánu postaví Amazon pro distribuční centrum rovněž samostatnou čistírnu odpadních vod, zároveň ale i nadále počítá s tím, že se bude podílet na modernizaci a rozšíření kapacity stávající obecní čistírny.

Obec však tlačí čas, kapacita místní čistírny je na hraně. Zastupitel Jiří Šesták na pondělním jednání zastupitelstva kritizoval, že smlouva s Amazonem stále ještě není podepsána.

"My v ruce teď nemáme nic. Smlouvu už je nutné podepsat, ať se začne něco dělat. Nebráním se pak dodatkům," řekl.

Obyvatele Dobrovíze by měla chránit také protihluková stěna. To, jak bude přesně vypadat a jak bude vysoká, řeší Amazon společně s majiteli domů, které s komerční zónou sousedí.

Hana Veselá, jež bydlí přímo u komerční zóny a zároveň je členkou občanského sdružení Občané pro Dobrovíz, čeká podepsání smlouvy o spolupráci v nejbližších dnech. Sdružení s Amazonem na její podobě spolupracovalo.

"Posuneme se tak dál, než kdybychom se soudili," uvedla Veselá. Podle ní by Amazon měl například umístit v komerční zóně stacionární čidlo hluku nebo podpořit, aby v obci fungovala lékařská ambulance.

"Jednali jsme rovněž o zřízení nadace, která by v následujících letech podporovala vzdělávání nebo ozdravné pobyty obyvatel obce," uvedla Veselá.

Zástupci Amazonu řeší také kruhový objezd u výjezdu ze silnice R6, který představuje napojení dopravy z distribučního centra na rychlostní komunikaci.

V zápisu ze středečního jednání zastupitelstva Jenče, na jejímž katastru se místo nachází, stojí, že zastupitelstvo si vyžádalo co nejrychlejší dodání dopravní studie s tím, že Jeneč bude trvat na vybudování dvou kruhových objezdů. "Žádoucí je též vybudování možnosti cykloprůjezdu a průchodu pěších na řešených komunikacích," konstatovali jenečtí zastupitelé.

V Dobrovízi se už testoval i kamerový systém pro monitoring průjezdu kamionů. Bude umístěn tak, aby zachytil veškeré kamiony, které navzdory zákazu vjedou do obce. Snímky kamionů si pak jednou za dva týdny bude moci vytáhnout ze systému policie. Ta také rozliší vozy, které měly povolení k vjezdu například kvůli zásobování. Ostatním dá pokutu.

Nyní se v Dobrovízi staví parkoviště pro zaměstnance Amazonu a odstavné parkoviště pro kamiony a autobusy.

Výstavba haly o rozloze 95 000 metrů čtverečních by měla začít, jakmile společnost získá stavební povolení. Ještě musí proběhnout územní řízení, které umožní stavbu haly v požadované velikosti, protože původní územní řízení bylo určené pro rozlohu 91 000 metrů čtverečních.

Práci by zde mělo najít zhruba 1500 lidí, v předvánoční špičce až dvojnásobek. Cílem Amazonu je spustit provoz ještě letos, ale zda se to podaří, není jisté.

Podobné distribuční centrum by mělo vzniknout také v Brně v průmyslové zóně Černovická. O aktualizaci územního plánu, která by umožnila jeho stavbu, bude 15. dubna hlasovat brněnské zastupitelstvo.

Amazon je největším a jedním z nejstarších internetových obchodů na světě. Jeff Bezos firmu založil v roce 1994 a stále ji vede. Svou činnost na internetu Amazon zahájil v červenci 1995 a nyní zaměstnává po celém světě 97 000 lidí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist