Ačkoli převážná většina lidí má v kancelářských budovách vlastní stůl, tzv. flexibilní sdílená pracovní místa jsou na vzestupu. Vyplývá to z průzkumu developerské společnosti CA Immo, kterého se zúčastnilo více než 700 nájemců v Česku, Polsku, Německu, Rakousku a dalších zemí v regionu střední a východní Evropy.

Podíl společností s výhradně vlastními pracovními místy se propadl ze 49 procent na 34 procent, což odráží trend k větší flexibilitě pracoviště. Dalších 38 procent společností, které se zúčastnily průzkumu, uvádí, že v budoucnosti nabídnou výhradně nebo ve většině případů modely sdílených pracovních míst.

 

 

„Budoucnost patří modelu flexibilních sdílených pracovních míst. Tento nový kancelářský svět se stane standardem; rychlost, kterou se na trhu zabydlí, bude záviset na firemní kultuře a na průmyslovém odvětví," říká Alois Vyleta, ředitel společnosti CA Immo ČR.

Celkem 85 procent společností uvádí, že svým zaměstnancům nabízí buď výhradně nebo převážně vlastní pevná pracovní místa. Model flexibilních sdílených pracovních míst, ať již ve vlastních kancelářích či v kancelářských prostorách jiných společností, nebo možnost pracovat doma v dnešní době převažuje u 29 procent nájemců kancelářských nemovitostí.

Průzkum se také dotazoval na další služby, které by nájemci uvítali. Nejčastěji nájemci v okolí svých kanceláří vyžadují centrální rozvoz jídel (57 procent) a služby recepce (54 procent), následovala poštovní a kurýrní služba, konferenční služby a zařízení poskytující péči o dítě zaměstnanců nájemců.

Udržitelnost = dobrá lokalita + nízké provozní náklady
Pod udržitelností nemovitosti si respondenti vybavují především dobrou lokalitu (73 procent) a rychlou dosažitelnost dopravními prostředky šetrnými k životnímu prostředí (70 procent). Výše provozních nákladů je důležitá pro 61 procent respondentů. Certifikace budovy je naopak méně významným rysem udržitelnosti (14 procent) stejně tak jako konstrukční a technické vlastnosti budovy.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist