Ministerstvo financí v 1500 správních řízeních rozhoduje o zrušení 10 tisíc herních automatů. Podle náměstka ministra Ondřeje Závodského, který je zodpovědný za oblast hazardu a loterií, by tato herní zařízení měla zmizet do léta.

Ke konci letošního března evidoval resort takřka 59 tisíc technických herních zařízení. Resort také připravuje nový loterijní zákon, který by zlegalizoval internetové sázení a zavedl kartu hráče.

"V současné době se ministerstvo potýká s výrazným problémem. Tím je proces odnětí licencí k provozu VLT, kdy obec na svém území jejich provoz zakázala. Týká se to přes deseti tisíc výherních automatů, které jsou v 1500 správních řízeních. Jejich doba se neúměrně vleče," prohlásil na čtvrteční tiskové konferenci náměstek Závodský, podle něhož ministerstvo už udělalo určitá manažerská opatření, aby se proces urychlil.

"Do léta veškerá započatá řízení z povrchu země zmizí. Zmizí i pololegálně provozované přístroje, které jsou provozovány v rozporu s vůlí obcí," doplnil náměstek Závodský.

Kromě toho chystá resort zcela nový zákon o loteriích, který chce do vlády poslat do konce letošního roku. Platit by pak měl od 1. ledna 2016. Díky němu by stát na daních vybral až o 716 milionů korun více.

Výraznou změnu čeká hlavně internetové sázení, které je nyní podle Závodského částečně povolené a zároveň částečně zakázané. "Navrhujeme internetové sázení zlegalizovat, zregulovat a hlavně zdanit," prohlásil náměstek Závodský.

Reklama na herny jen nad 18

Změnit by se měly i sazby u jednotlivých typů her. "Herní přístroje s vyššími sociopatickými následky budou více zdaněné, sazby zatím nemáme stanované," naznačil Závodský s tím, že konkrétní čísla nyní sdělovat nebude. Nová norma má také omezit reklamu na sázkové a loterijní společnosti, podle názoru resortu by měla být méně dostupná osobám mladším 18 let.

Na ministerstvu nyní vzniká speciální elitní kontrolní tým, který bude více dohlížet nad některými druhy hazardu, například na kasina či technická zařízení. V současnosti resort bojuje hlavně s takzvanými kvízomaty. "Ve spolupráci s policií plánujeme v následujících týdnech velký zátah proti těmto nelegálním přístrojům," upozornil Závodský.

Podle Babiše má hazard velké negativní dopady na společnost. "Ročně stovky lidí páchají sebevraždy. Má také výrazný dopad na zničené rodiny a vztahy," poznamenal ministr Babiš a jednoho ze svých předchůdců v čele resortu Miroslava Kalouska z TOP 09 označil za největšího příznivce hazardu.

"Ten v rozporu s rozhodnutím předsednictva KDU-ČSL (jejímž byl tehdy členem - pozn. red) povolil některým českým firmám internetové sázení. To se ukázalo jako problém, protože stát kvůli tomu čelí arbitrážím od firem, které toto povolení nedostaly," podotkl ministr Babiš.

Jako příklad uvedl Casino Kartáč, které se s ministerstvem soudí o 5,5 miliardy korun. Pražský soud však už dvě z jeho pěti žalob zamítl.