O převzetí některých aktivit francouzské strojírenské skupiny Alstom se kromě amerického konkurenta General Electric zajímá také německý rival Siemens.

Potvrdil to francouzský ministr hospodářství Arnaud Montebourg. Dodal, že vláda je připravena oba návrhy prozkoumat, nepřipustí však, aby se rozhodnutí uspěchalo.

Společnost General Electric podle dřívějších informací jedná o převzetí divize Alstomu pro výrobu turbín a dalších energetických zařízení za zhruba 13 miliard dolarů (přes čtvrt bilionu Kč).

Siemens podle listu Le Figaro za tuto divizi nabízí část své výroby vlaků a blíže nespecifikovanou částku v hotovosti.

Siemens uvedl, že má zájem o jednání s firmou Alstom a že jí napsal dopis, aby "signalizoval svou ochotu diskutovat o budoucích strategických příležitostech".

Francouzská vláda se k možnému prodeji aktivit Alstomu staví velmi opatrně. Původně se předpokládalo, že Montebourg bude jednat s generálním ředitelem GE Jeffem Immeltem.

Ministrova mluvčí však po zprávě o zájmu ze strany Siemensu oznámila, že setkání bylo o několik dnů odloženo. "Vláda chce čas na důkladné prozkoumání těchto návrhů," prohlásil ministr.

Francouzský prezident François Hollande v neděli večer svolal ministry, aby s nimi situaci kolem Alstomu projednal. Prezidentův úřad po schůzce oznámil, že hodlá do pondělního rána vydat na toto téma další prohlášení.

Montebourg popsal nabídku GE jako "nákup energetické části Alstomu". Cílem návrhu Siemensu je pak podle ministra "vytvořit dva evropské šampiony v energetickém a dopravním sektoru".

Montebourg již dříve slíbil, že ochrání národní zájmy a prozkoumá možné alternativy návrhu GE.

Energetická divize Alstomu vyrábí turbíny pro uhelné, plynové, větrné i jaderné elektrárny a systémy pro přenos elektřiny. Dopravní divize je známá například výrobou rychlovlaků TGV.

Alstom, který po celém světě zaměstnává zhruba 93 000 lidí, se v posledních letech potýká s poklesem poptávky a je silně závislý na zakázkách od francouzské železniční společnosti SNCF a elektrárenské firmy EDF.