Španělská ekonomika v letošním prvním čtvrtletí stoupla o 0,4 procenta, což je nejprudší čtvrtletní růst za šest let. Vyplývá to z dnešních údajů místního statistického úřadu.

Hrubý domácí produkt čtvrté největší ekonomiky eurozóny tak v mezičtvrtletním srovnání zrychlil růst z tempa 0,2 procenta v loňském posledním kvartálu.

Výsledek odpovídal odhadu ekonomů dotázaných agenturou Reuters. Předpoklady ale překonaly údaje v meziročním srovnání. Španělská ekonomika vzrostla o 0,6 procenta po poklesu o 0,2 procenta v předešlém kvartálu, a zaznamenala tak největší meziroční nárůst za tři roky.

Data naznačují, že hospodářské oživení ve Španělsku nabírá na síle. Španělská ekonomika loni klesla o 1,2 procenta. V samotném třetím čtvrtletí se ale vymanila z více než dvouleté recese.

Španělská centrální banka již dříve předpověděla, že v celém letošním roce ekonomika stoupne o 1,2 procenta. Španělsko se však navzdory oživování ekonomiky nadále potýká s mimořádně vysokou mírou nezaměstnanosti. Podle úterní statistiky stoupla míra nezaměstnanosti v této zemi za tři měsíce od ledna o 0,2 procentního bodu na 25,9 procenta.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist