Českým exportérům se v březnu podařilo vygenerovat nejvyšší kladnou bilanci zahraničního obchodu v historii. Statistika české obchodní bilance po slabším únoru navázala v březnu na silný leden letošního roku a vzrostla téměř o třetinu. Český vývoz i dovoz přitom meziročně rostou o dvouciferné procentní hodnoty, což ukazuje na oživování ekonomiky. 

V březnu se meziročně podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) zvýšil objem vývozu z Česka o 15,6 % na 274 miliard korun. Dovoz rostl ve stejném období také, ale pomaleji – o 12,6 procenta na 250,2 miliardy korun. Výsledkem je tak kladná bilance ve výši 23,8 miliardy korun. Za první kvartál letošního roku je kumulovaný přebytek obchodu 50,1 miliardy, což je o 16,1 miliardy korun více, než tomu bylo před rokem.

Podle ČSÚ jsou hlavním tahounem dopravní prostředky, jejichž vývoz meziročně stoupl o 8,5 miliardy korun, na čemž se stejnou hodnotou podílel sektor silničních vozidel. Na posílení přebytku se podílelo i snížení schodku způsobeného dovozem minerálních paliv o 3,2 miliardy. Naopak nepříznivě celkové saldo ovlivnilo prohloubení schodku bilance s chemickými výrobky o 3,7 miliardy. 

"Uvedená čísla dokládají silnou pozici, které se momentálně čeští exportéři těší. Dominantním tahounem exportu je výroba dopravních prostředků, tedy stejné odvětví, které značně přibrzdilo ekonomiku na přelomu let 2012 a 2013. Za celý první kvartál patrně přispěl export k meziročnímu růstu ekonomiky vice než jedním procentem," okomentoval statistický údaj hlavní ekonom Unicredit bank Pavel Sobíšek.

Tradičně se celkový přebytek skládá z výrazně kladného výsledku obchodování se zeměmi EU (v březnu to bylo 56,3 miliardy korun) a o něco menšího schodku se státy mimo EU (tentokrát 31,4 miliardy korun).

Zmíněná statistika požívaná ČSÚ je takzvaným Národním pojetím zahraničního obchodu. Vypovídá o vývozní a dovozní výkonnosti české ekonomiky, tedy i o obchodní bilanci zahraničního obchodu české ekonomiky. Sleduje skutečný obchod se zbožím realizovaný mezi českými a zahraničními subjekty, tedy změnu vlastnictví mezi rezidenty a nerezidenty.