Přes 40 procent rodičů by uvítalo částečný úvazek, více než třem z deseti by pomohla občasná práce z domova. Firemní školky coby nejúčinnější pomoc vidí šestina rodičů, volná pracovní doba ke skloubení práce a péče o rodinu stačí jen desetině z nich.

Vyplývá to z průzkumu na portálu Jobs.cz, kterého se zúčastnilo 1295 návštěvníků z řad rodičů. Nabídka na trhu práce těmto přáním ale zatím příliš neodpovídá.

Částečných úvazků je v nabídce pozic stále málo, aktuálně je jich 5,4 procenta. Alespoň částečná možnost práce z domova byla od počátku letošního roku nabízena pouze u šesti procent ze všech obsazovaných míst.

Volná či pružná pracovní doba není tak výjimečná, od počátku roku se objevila u 13 procent vypsaných pozic. Firemní školky jsou naopak stále raritou. Firmy je coby benefit uvádějí u 1,9 procenta pracovních pozic.

Nabídka práce na částečný úvazek se v Česku v posledních letech rozšířila, přesto místní firmy za západní Evropou stále zaostávají. "Zatímco v celé EU je průměrný podíl částečných úvazků lehce pod dvaceti procenty a ve vyspělých zemích se pohybuje kolem třetiny, u nás je to v případě nově obsazovaných pozic pouze 5,4 procenta. Přesto je zřejmé, že počty těchto míst stoupají - jen za poslední rok jich přibyla téměř desetina. Souvisí to také se současným přílivem lidí vracejících se z rodičovské dovolené po nedávném baby boomu," uvedl analytik Jobs.cz Tomáš Ervín Dombrovský.

Česko a Slovensko patří podle Eurostatu mezi státy s nejnižším podílem pracujících na částečný úvazek v EU. Zkušenosti ze západní Evropy ukazují, že čím flexibilnější je pracovní trh, tím nižší je nezaměstnanost a vyšší produktivita.

"České firmy se často obávají zvýšené administrativní zátěže, ta je však u částečných úvazků podobná jako u plných. Část zaměstnavatelů navíc stále podle našich výzkumů nemá pocit, že jsou flexibilní formy zaměstnávání potřeba. Do jisté míry to může být dáno i tím, že si řada lidí o částečný úvazek či jinou alternativu nerada říká. V mnohých přece jen stále zůstává obava, že budou tak jako tak muset pracovat na 100 procent a zkrácený bude pouze plat. Je to především otázka důvěry na obou stranách," upozornila Dagmar Suissa, ředitelka péče o zaměstnance ve společnosti LMC, která portál Jobs.cz provozuje.