Mírná zima se negativně podepsala na zájmu turistů o Českou republiku. Počet hostů v hromadných ubytovacích zařízeních v 1. čtvrtletí meziročně klesl o 0,9 procenta, počet přenocování dokonce o 2,6 procenta. Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ).
Během prvních tří měsíců letošního roku se v České republice ubytovalo téměř 2,9 milionu hostů. Počet zahraničních návštěvníků se sice meziročně zvýšil o 1,6 procenta, ale domácích turistů o 3,2 procenta ubylo.
U tuzemské i zahraniční klientely přitom klesal počet noclehů, které hosté v hotelech, penzionech a dalších zařízeních strávili. U Čechů došlo k propadu o 4,7 procenta, u návštěvníků z ciziny o 0,5 procenta. V průměru hosté v hotelech a penzionech trávili necelé tři noci.
Pokles zájmu kvůli špatným sněhovým podmínkám zaznamenala především střediska v Libereckém a Královéhradeckém kraji a na Vysočině, uvedli statistici. Zvýšená návštěvnost ubytovacích zařízení byla naopak podle nich patrná na jižní Moravě a v Ústeckém kraji.
V Praze v 1. čtvrtletí přenocoval asi milion turistů, což je o 3,9 procenta méně než ve stejném období loňského roku. Nižší zájem byl hlavně mezi domácími návštěvníky. Na necelých 2,6 milionu se snížil počet dní, které hosté v metropoli strávili. To znamená meziroční pokles o rovných šest procent.
Ve srovnání s rokem 2013 byl znatelný úbytek především u tuzemských návštěvníků. Jejich absolutní počet se snížil o 10,6 procenta, počet noclehů v hromadných ubytovacích zařízení dokonce o 18,7 procenta, vyplývá z údajů statistiků.
U zahraničních turistů byl propad mírnější. Od ledna do března letošního roku jich přijelo o 2,6 procenta méně než loni a počet nocí strávených v Praze se snížil o 3,9 procenta.
Praha je tradičně nejnavštěvovanější oblastí České republiky. V 1. čtvrtletí za ní na druhém místě skončil Královéhradecký kraj, kam navzdory úbytku turistů kvůli špatným sněhovým podmínkám na horách zavítalo zhruba čtvrt milionu lidí.
Největší nárůst hostů hlásí Ústecký kraj, největší pokles Liberecký
Do Libereckého kraje, který zaznamenal největší propad v počtu návštěvníků, přijelo v prvním čtvrtletí letošního roku 180 tisíc turistů, což je o 10,9 procenta méně než ve stejném období loňského roku.
Tak razantní pokles návštěvnosti ČSÚ v žádném jiném kraji nezaznamenal. Důvodem úbytku turistů v Libereckém kraji, který je v zimě oblíbeným místem k trávení zimní dovolené či jarních prázdnin, byla hlavně neobvykle teplá zima.
Naopak nejvíce hostů přibylo v Ústeckém kraji. Kraj za první tři měsíce letošního roku navštívilo 81 tisíc turistů, což představuje meziroční nárůst o 16 procent.
Ústecký kraj se tak vymyká zbytku země. Region se také posunul z poslední příčky nejméně navštěvovaných, méně hostů přijelo v 1. čtvrtletí do Pardubického kraje a na Vysočinu.
V Ústeckém kraji za stejné období vzrostl také počet přenocování turistů, a to o 17,3 procenta. Hosté na severu Čech strávili celkem 223 tisíc nocí. Větší měrou se na tom podíleli čeští rekreanti, na které připadalo 136 tisíc strávených nocí.
Ústecký kraj z hlediska zimních dovolených nepatří mezi vyhledávané. V regionu jsou pouze menší lyžařská střediska a právě to mohlo pomoci zvýšit zájem jiných turistů, než jsou lyžaři.
Kraj láká hosty především do Národního parku České Švýcarsko, nejnavštěvovanější památkou v kraji zůstává dlouhodobě Památník Terezín, kam ale lidé jezdí většinou jen na jednodenní výlet.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist