Rusové v březnu opouštěli rubl nejrychleji za více než čtyři roky. Ukázala to nedávná data ruské centrální banky. Celková poptávka po zahraničních měnách, zejména dolaru a euru, v březnu dosáhla 14,9 miliardy dolarů (v přepočtu skoro 300 miliard korun).
Bylo to nejvíce od ledna 2009, kdy se na ní podepsala globální finanční krize. Ruskou měnu v současnosti ovlivňuje napětí mezi Ruskem a Západem kvůli krizi na Ukrajině.
V březnu byla poptávka po zahraničních měnách 1,5krát vyšší než v únoru. Prezident Vladimir Putin na začátku března řekl, že Rusko má právo vtrhnout na Ukrajinu, aby chránilo tamní ruskojazyčné obyvatele. Rusko poté anektovalo ukrajinský Krym, právě s poukazem na nutnost chránit tamní většinové ruskojazyčné obyvatelstvo. Západ tento krok odsoudil a uvalil na vybrané ruské a krymské činitele sankce.
Ruská centrální banka konstatovala, že rubl v březnu nadále oslaboval k hlavním zahraničním měnám a že poptávka po zahraničních měnách se v době nejistoty ohledně dalšího možné poklesu "dramaticky zvýšila".
Rusové si také rekordním tempem vybírali zahraniční hotovost z bank. Z dolarových účtů si vybrali celkem 6,9 miliardy dolarů.
Kolotoč sankcí: Rusko trestá další Američany, Evropa zavede přísnější trest pro Rusko - čtěte ZDE
Rusko nabízí spojencům novou společnou měnu. Jmenovat by se mohla "altyn" - čtěte ZDE
Rubl za první tři měsíce roku ztratil k dolaru skoro devět procent své hodnoty a vůči euru o něco více než osm procent. Pokles byl z velké části zaznamenán právě v březnu. Ruská měna od té doby ztráty částečně smazala.
Obrat Rusů k cizím měnám je ranou pro tamní centrální banku, která se pozvolna snažila ustavit rubl jako důvěryhodnou měnu. Dolar vůči rublu v pondělí ráno stagnoval zhruba na úrovni 35,24 rublu za dolar.
Padají i ruské akcie
Neoslabuje jen měna, po nedělním referendu oslabují v pondělí i ruské akciové trhy. Separatisté na Ukrajině v neděli uspořádali kontroverzní referenda o samostatnosti dvou oblastí na východě země, což trhy vnímají jako eskalaci ukrajinské krize.
Index moskevské burzy MICEX a dolarový index RTS obchodní den zahájily růstem až o 0,4 procenta, během několika minut už ale byly ve ztrátě. Krátce po osmé ráno index MICEX odepisoval zhruba 0,2 procenta na 1370 bodů. Index burzy RTS, kde se ceny akcií stanovují v dolarech, ztrácel 0,7 procenta na 1255 bodů.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist