Spořitelní družstvo WPB Capital čelí insolvenčnímu řízení. Insolvenční návrh k Městskému soudu v Praze na něj podala pardubická společnost Tapovan, které záložna údajně dluží 4,5 milionu korun. WPB Capital dluh odmítá. Píšou to páteční Lidové noviny.
"Je to další ze série kroků šikany, kterým v posledních třech letech WPB Capital čelí," řekl LN obchodní ředitel družstva Michal Čejka.
Na začátku dubna obdrželo WPB Capital nepravomocné rozhodnutí České národní banky o odejmutí povolení působit jako družstevní záložna a na základě předběžného opatření centrální banky nesmí už od loňského května přijímat nové vklady a poskytovat nové úvěry.
Klienti nemusí být kvůli insolvenci nervóznější. Podle zákona nemůže družstvo skončit úpadkem, dokud definitivně nepřijde o licenci. Pokud to ale nakonec nastane, WPB možná podobně jako Metropolitní spořitelní družstvo skončí v konkurzu, píšou LN. Družstvo proti odejmutí licence podalo rozklad k bankovní radě ČNB a podniká kroky k odmítnutí insolvenčního návrhu.
Společnost Tapovan se základním kapitálem 200 000 Kč dostala v roce 2011 od WPB úvěr 96 milionů korun na nákup cenných papírů, konkrétně na pořízení směnky od společnosti J&T Private Equity. Tuto směnku použila jako zástavu proti půjčce.
Peníze nikdy nesplatila. Tvrdí ale, že kampelička ji zpeněžila částkou 102 milionů Kč. A právě rozdíl mezi půjčkou a utrženou hodnotou je podle Tapovanu důvod, proč by WPB měla skončit v úpadku, dodaly LN.
ČNB odebrala licenci záložně WPB. Ta se chce nepravomocnému rozhodnutí bránit - čtěte ZDE
Policisté obvinili 17 lidí kvůli padlé kampeličce. Šlo o vyvádění peněz, tvrdí - čtěte ZDE
"WPB Capital tuto pohledávku neeviduje. Společnost Tapovan se v současnosti s dalšími lidmi nedůvodně a nezákonně snaží o prohlášení úpadku WPB Capital," řekl LN Čejka. Podle něj se naopak Tapovan pokoušel směnku protiprávně získat zpět, aniž by splatil úvěr.
Kampelička WPB Capital, která má téměř 11 000 členů, skončila loni po třech letech ve ztrátě. Zatímco v roce 2012 vykázala zisk přes 90 milionů Kč, rok 2013 ukončila ve ztrátě 12 milionů Kč.
Tento propad podle záložny způsobilo především nepřiměřeně dlouhé předběžné opatření ČNB, které nedovoluje přijímat nové vklady a poskytovat nové úvěry.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist