Někdy se vyplatí si počkat. Třeba tak jako nyní s údaji o vývoji české ekonomiky. Ta podle zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu v prvním čtvrtletí letošního roku nestagnovala, nýbrž rostla. Proti předchozímu čtvrtletí posílila o 0,4 procenta. Meziročně tak hrubý domácí produkt stoupl o 2,5 procenta. 

"Česká ekonomika míří po hubených letech opět vzhůru. Dobrá čísla přicházejí z českého průmyslu a pomalu utrácet začínají i české domácnosti," říká k výsledkům Jiří Moser, řídící partner PwC Česká republika.

Také podle analytika Michala Kozuba by tyto výsledky měly znamenat jasnou tečku za krizí. "Ekonomika nemá v sobě zásadní brzdu, která by ji měla srazit zpět do krize," dodává Kozub. Největší podíl na obnovení růstu měl průmysl, především zpracovatelský, který rostl meziročně o 4,6 procenta. 

Situace by se letos měla podle odborníků dál zlepšovat. Například průzkum poradenské společnosti PwC mezi šéfy nejvýznamnějších tuzemských firem ukázal, že letos budou české podniky ve svých investicích sice ještě opatrné, ale již se chystají na výraznější expanzi. Ta se má naplno rozjet v následujících letech. K tomu podle Mosera přispěje i oživení na exportních trzích. 

Agentura Fitch potvrdila rating Česka: Je málo zadlužené, jeho ekonomika roste - čtěte ZDE

Klíčový partner Česka posiluje. Německý HDP na začátku roku stoupl o 0,8 procenta - čtěte ZDE

Pozitivním rysem je podle analytika UniCredit Bank Patrika Rožumberského fakt, že oživení je založeno na širokých základech. "Meziroční růst povzbudily všechny hlavní složky poptávky, tedy soukromá i vládní spotřeba, investice a export," uvedl Rožumberský. 

Dobré meziroční výsledky ovšem podporuje nejen domácí a zahraniční poptávka, ale i velmi nízká srovnávací základna ze začátku loňského roku. Tehdy totiž byl ekonomický výkon nejslabší za poslední čtyři roky, upozorňují statistici ČSÚ. 

Český hrubý domácí produkt je podle ČSÚ už jen 0,3 procenta pod úrovní ze třetího čtvrtletí 2011, po kterém ekonomika sklouzla opakovaně do recese. 

Tuzemská ekonomika podle Rožumberského svým meziročním růstem po delším období předčila růst slovenské ekonomiky, i když jen nepatrně. Slovenská ekonomka v prvním čtvrtletí meziročně stoupla o 2,4 procenta a mezičtvrtletně o 0,6 procenta.

Například německá ekonomika meziročně stoupla o 2,5 procenta, proti předchozímu čtvrtletí o 0,8 procenta. To bylo nejrychleji za poslední tři roky.

Mezičtvrtletní výsledek ekonomiky se proti květnovému prvnímu odhadu zlepšil přes pokles ve výběru příjmů ze spotřební daně z tabákových výrobků způsobený předzásobením na konci loňského roku.

Zlepšení o půl procentního bodu v meziročním srovnání proti květnovému odhadu ČSÚ přičítá zvýšení výnosů nepřímých daní a zpřesnění odhadu hrubé přidané hodnoty.

O poznání lépe se ovšem dařilo ekonomice Polska, jehož HDP vzrostlo na začátku roku o 3,4 procenta. Nejlepšího výkonu ze zemí Visegrádu ale dosáhlo Maďarsko: tamní ekonomika v prvním letošním čtvrtletí meziročně stoupla o 3,5 procenta.