Bulharská vláda na žádost Evropské komise pozastavila práce na plynovodu South Stream, který má vést z Ruska přes Černé moře a Balkán do západní Evropy.
Oznámil to na nedělním brífinku bulharský premiér Plamen Orešarski. Komise tento týden požádala Sofii, aby práce na plynovodu pozastavila, dokud nepadne rozhodnutí, zda je stavba v souladu s evropským právem.
"Dostali jsme nyní žádost Evropské komise, a práce jsme tak pozastavili," řekl premiér podle agentury ITAR-TASS. "Po dalších konzultacích s Bruselem rozhodneme o dalším postupu," dodal.
Mluvčí ruského ministerstva energetiky sdělil, že Moskva od Sofie zatím žádnou oficiální informaci o přerušení prací na projektu nedostala. "Hodláme tuto otázku vznést při pondělních jednáních s (evropským komisařem Güntherem) Oettingerem," řekl mluvčí podle agentury Reuters. V pondělí budou představitelé Ruska, Ukrajiny a Evropské unie jednat v Bruselu o sporu Moskvy a Kyjeva kolem dodávek a ceny ruského plynu.
Bulharsko zatím provádí kolem plynovodu jen přípravné práce, samotná stavba ještě nezačala. Na konci května ruský monopolní vývozce plynu Gazprom, který projekt řídí, zadal konsorciu ruských a bulharských firem mnohamiliardovou zakázku na výstavbu bulharského úseku plynovodu.
Americká velvyslankyně v Bulharsku Marcie Riesová v pátek vyjádřila "hluboké znepokojení" Washingtonu nad tím, že konsorcium pro výstavbu bulharského úseku povede ruská společnost Strojtransgaz. Tu vlastní miliardář Gennadij Timčenko, který se stal jedním z terčů amerických sankcí proti Rusku.
Pozastavení kvůli Krymu
Komise Bulharsku v dopise ze 3. června sdělila, že plynovod zřejmě nesplňuje pravidla, která zakazují dodavatelům plynu mít kontrolu nad plynovody. EU už pozastavila proces schvalování výstavby tohoto plynovodu po březnové ruské anexi Krymu.
Bulharsko považuje výstavbu plynovodu South Stream za národní prioritu. Země je vysoce závislá na dodávkách ruského plynu a chce je posílit. Rusko chce využít South Stream jako další cesty pro přepravu plynu do západní Evropy, která by obcházela Ukrajinu. Spory mezi Moskvou a Kyjevem o ceny plynu už několikrát přerušily dodávky ruského plynu do Evropy.
Ukrajina má na krku další splátku za ruský plyn. Může si na ni půjčit od Gazpromu - čtěte ZDE
Krize na Ukrajině může ohrozit dodávky plynu. Riziko je to i pro Česko - čtěte ZDE
South Stream má podle současných plánů začít přepravovat ruský plyn do Evropy od konce roku 2015. Má vést po dně Černého moře do Bulharska a dál přes Srbsko, Maďarsko, Slovinsko a Rakousko až do severovýchodní Itálie. Další větve mají směřovat do Chorvatska, Makedonie, Řecka a Turecka.
Ročně má plynovod přepravit asi 63 miliard metrů krychlových plynu, což je zhruba 15 procent objemu, který Evropa ročně spotřebuje. Plné kapacity by měl dosáhnout v roce 2018.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist