Vláda schválila investiční smlouvu s korejským výrobcem pneumatik Nexen. Ten postaví v průmyslové zóně Triangle na Žatecku nový výrobní závod. Projekt má navíc potenciál stát se největší zahraniční investicí v historii Česka.

Investice ve výši 22,8 miliardy korun přinese nejméně tisíc pracovních míst pro lidi v Ústeckém kraji.

"Rozhodnutí vlády je jasný signál toho, že naše země má silný zájem o nové investory a je pro ně atraktivní," míní premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Česko podle jeho slov investici vybojovalo v silné mezinárodní konkurenci. Nexen totiž uvažoval o výstavbě podniku v Polsku a Bulharsku.

Zastupitelé Ústeckého kraje – kde se zóna nachází – už v květnu schválili prodej příslušného pozemku. Pokud se bude továrně obchodně dařit, počet pracovních míst se ale může zvýšit až na 2300. Investice tak může podle původních informací stoupnout až na 40 miliard.

V takovém případě by se stala největší zahraniční investicí v Česku.

Výrobu by Nexen mohl zahájit asi za dva roky. Svými pneumatikami zásobuje závody korejských automobilek Hyundai a Kia v Česku a na Slovensku i mladoboleslavskou Škodu.

Zhruba tisíc nových pracovních míst, která vzniknou v továrně Nexenu, by mohlo snížit míru nezaměstnanosti v Ústeckém kraji zhruba o 0,3 procentního bodu, uvedl již dříve krajský úřad práce.

Kraj je s mírou nezaměstnanosti 11 procent nejpostiženějším regionem v zemi. V květnu se tam ucházelo o práci 62 960 lidí.