Americký internetový obchod Amazon ustoupil od záměru postavit své distribuční centrum v brněnské průmyslové zóně Černovická terasa.

Firma hledá jiné vhodné místo ve střední a východní Evropě, sdělil její mluvčí pro Česko Karel Taschner k rozhodnutí společnosti, na které upozornila Česká televize. V Dobrovízi u Prahy se distribuční centrum Amazonu začne stavět v krátké době.

"V souvislosti s naším evropským růstem jsme nicméně nadále otevřeni hledání dalších příležitostí v České republice," doplnil Taschner.

Podle ministerstva průmyslu a obchodu chce český stát s Amazonem dále jednat o vybudování náhrady za brněnské centrum jinde v republice. Nechce přijít o významnou investici. Amazon sliboval v Brně investovat až tři miliardy korun a vytvořit 1500 pracovních míst.

Ministr Jan Mládek vidí problém ztráty zájmu o brněnskou lokalitu v kontroverzním jednání politiků brněnského zastupitelstva. 

"Zdá se, že ne všichni jsou si vědomi palčivosti problému nepřijatelně vysoké nezaměstnanosti v České republice. Amazon není důležitý jen jako tvůrce mnoha set pracovních míst, ale také jako vynikající reference pro možné další zahraniční investory," uvedl Mládek. 

Developer CTP Invest lituje, že se Amazon takto rozhodl, nicméně chápe, že to tak je kvůli nejednotnému postoji brněnských zastupitelů. "CTP bude pokračovat v hledání jiných investorů a věřím, že se podaří brzy nějaké najít," sdělil v tiskové zprávě ředitel CTP Remon Vos

Podle brněnského primátora Romana Onderky (ČSSD), jehož strana hlasovala pro prodej pozemků developerovi i pro změnu územního plánu, který umožnil v zóně stavět sklady či zařízení pro chemický průmysl, stále nejde o definitivní konec.

"Amazon neřekl, že s Brnem nepočítá, ale jen že o něj neusiluje. Smlouva města s CTP je platná do konce roku a nyní musí usilovat investor, tedy CTP a město. Pořád si myslím, že to za to stojí, i když zpráva Amazonu není dobrá," řekl v pátek novinářům Onderka.

Šéf brněnských zastupitelů ODS Libor Šťástka, jehož strana hlasovala proti, si myslí něco jiného. "Ukazuje se, že se hlasovalo o Amazonu bez Amazonu a šlo spíše o zájem developera získat městské pozemky," řekl Šťástka.

Stejně jako jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) upozornili na to, že CTP před několika týdny prohlásila, že uvažuje o prodeji české části firmy. A pozemky, které lze v průmyslové zóně využít nejen pro výrobu, ale i pro skladování mohou mít vyšší cenu než před schválením aktualizace územního plánu.

"Celé pochybnosti o kauze to jenom zvyšuje a je otázka, komu město pozemky poskytlo a pro koho schvalovalo změnu územního plánu," doplnil Šťástka.

Amazon má v Brně cestu volnou: Zastupitelé pro něj změnili územní plán - čtěte ZDE

Hašek se snažil udržet Amazon v Brně a nabídl mu pozemky u letiště. Zda se o ně Amazon zajímal a jak na tuto nabídku zareagoval, Hašek nikdy neřekl a na tuto otázku neodpověděl ani v pátek.

Agentura CzechInvest rozhodnutí Amazonu respektuje. "Soustředíme se nyní na zdárnou realizaci projektu v Dobrovízi. Pokud zde bude mít Amazon dobré podmínky k dalšímu rozvoji, mohlo by to do budoucna otevřít dveře ke spolupráci na případných dalších projektech," řekl Ondřej Votruba, pověřený řízením agentury CzechInvest.

Brněnští zastupitelé 20. května schválili aktualizaci územního plánu, čímž stavbu centra umožnili. Amazon ale po předchozích třech nesouhlasech brněnského zastupitelstva s prodejem pozemků pro CTP Invest počátkem dubna oznámil, že s Brnem už nepočítá.

Poté ale zástupci firmy ještě jednali s premiérem Bohuslavem Sobotkou a ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem a definitivně se měla firma vyjádřit do začátku prázdnin.

V Dobrovízi u Prahy se developer se samosprávou dohodl. Počet pracovních míst ve zdejším logistickém centru Amazonu má být stejný jako v Brně.

Amazon je největším a jedním z nejstarších internetových obchodů na světě. Jeff Bezos firmu založil v roce 1994 a stále ji vede. Svou činnost na internetu Amazon zahájil v červenci 1995 a nyní zaměstnává po celém světě 97 000 lidí.