Korejský výrobce pneumatik Nexen Tire plánuje investovat do výstavby továrny v České republice během sedmi let od roku 2016 zhruba 1,2 bilionu wonů (přibližně 23,7 miliardy Kč).

V pondělí to podle agentury Reuters firma oznámila. Zahájení výroby v novém závodě plánuje za čtyři roky.

Česká vláda rozhodla o uzavření investiční smlouvy s Nexenem minulý týden. Dosud se hovořilo o tom, že počáteční hodnota investice do výstavby továrny by měla být 22,8 miliardy korun.

Česká republika se stala favoritem pro investici korejské společnosti poté, kdy firma Nexen získala v Evropě nové zákazníky a zvažovala výstavbu továrny.

Pneumatiky by měla vyrábět například pro Volkswagen nebo Seat, už nyní zásobuje korejské automobily Hyundai a Kia v České republice a na Slovensku.

"Společnost Nexen necílí pouze na výrobce aut v Evropě, ale také na zastoupení na trhu s pneumatikami v regionu. Místní produkce pomůže ušetřit náklady na dopravu a celní poplatky," uvedl Song Sun-jae, analytik v Hana Daetoo Securities pro agenturu Reuters.

Společnost v pondělí také oznámila, že roční výrobní kapacitu v novém závodě plánuje postupně zvýšit na více než 12 milionů kusů.

Celková investice může dosáhnout na 40 miliard korun a podle dřívějších informací by se mělo jednat o největší zahraniční investici v zemi. 

Česko podle slov premiéra Bohuslava Sobotky z minulého týdne investici získalo v silné mezinárodní konkurenci. Firma zvažovala postavit továrnu v Polsku nebo v Bulharsku.

"Rozhodnutí vlády je jasný signál toho, že naše země má silný zájem o nové investory a je pro ně atraktivní," uvedl premiér Bohuslav Sobotka minulý týden. 

Pneumatiky se budou vyrábět v Ústeckém kraji, který má statisticky nejvyšší míru nezaměstnanosti v zemi. Továrna dá práci zhruba jednomu tisíci lidí.