Česko se výrazně přiblížilo dvěma významným korejským investicím, které dají práci dohromady téměř dvěma tisícům lidí v krajích s nejhorší statistikou nezaměstnanosti v zemi.

Do Moravskoslezského kraje míří společnost Hyundai Mobis ze skupiny Hyundai. Ta v průmyslové zóně v Mošnově postaví závod na výrobu světlometů. Investice by přinesla do regionu 2,5 miliardy korun.

V Ústeckém kraji bude stavět Nexen, který vyrábí pneumatiky. Celková investice tohoto projektu bude až 40 miliard korun. K definitivnímu podpisu smlouvy mezi firmou, vládou a krajem došlo ve středu odpoledne.

Vláda poskytne Nexenu investiční pobídky za 3,8 miliardy korun. Firma získá slevu na dani z příjmů právnických osob dvě miliardy korun a na vytvoření pracovních míst 300 milionů korun. Hmotná podpora za strategickou investici dosáhne 1,14 miliardy korun.

Stát zároveň poskytne kompenzace Ústeckému kraji za slevu na pozemky 302 milionů korun a hmotné podpory na školení a rekvalifikace ve výši 92 milionů korun. Pro srovnání, Hyundai v Nošovicích vyčerpal na pobídkách 3,8 miliardy korun z 5,5 miliardy státem přislíbené podpory. 

Do budoucna by Nexen mohl v průmyslové zóně Triangle na Žatecku investovat až 45 miliard korun, což by byla největší zahraniční investice v Česku.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se