Švýcarský nadnárodní koncern ve Velké Británii vyplácí mzdu na úrovni tzv. životního minima (tedy úrovně, za kterou se dají splatit všechny životní náklady) osmi tisícům zaměstnanců. Nově přijatý návrh před nízkou mzdou ochrání i zaměstnance pracující na dohodu či najaté přes agenturu. Těch má firma kolem 800.
"Jsme hrdí na to, že jsme se jako první mainstreamový výrobce v Británii stali zaměstnavatelem poskytujícím mzdy na úrovni životního minima. Vidíme v tom i možnost pozitivně ovlivnit další podniky v našem sektoru," okomentovala růst minimálního platu ve firmě pro BBC Fiona Kendrick, výkonná šéfka Nestlé pro Velkou Británii a Irsko.
Firmou stanovená "dostatečná minimální mzda" je založena na tom, že zaměstnanec dokáže z platu pokrýt veškeré své minimální životní náklady. Podmínkou takto stanovené mzdy nicméně je, že více než 30 procent z celkové částky nebude použito na bydlení.
Náklady na živobytí (zahrnující výdaje na bydlení, jídlo, daně a zdravotní péči) se liší v různých částech Velké Británie. Nyní je výplata pokrývající životní minimum stanovená na 8,80 liber na hodinu v Londýně a ve zbytku země je to 7,65 liber. Celostátní minimální mzda je přitom 6,31 liber na hodinu pro pracovníky starší 21 let a pro mladší 5,03 liber.
Kampaň za zavedení zvýšené mzdy vedla především nadace Living Wage Foundation. Její ředitel Rhys Moore považuje přijetí návrhu společností Nestlé za důležitý milník, který by mohl přesvědčit další firmy udělat totéž a zlepšit tím podmínky zaměstnanců.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist