Jiří Kubica (36)

Ostravský podnikatel a absolvent Fakulty elektrotechniky a informatiky Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. 

Podnikat začal jako OSVČ v roce 2002. Skládal počítače, spravoval sítě a programoval webové stránky. První společnost Skvělý.CZ založil ve 27 letech v roce 2006. O pět let později ji prodal investorovi.

Aktuálně je vlastníkem nebo podílníkem v osmi společnostech, které jsou v podstatě všechny zaměřeny na internetové podnikání. Je například generálním ředitelem společnosti Railsformers vzniklé v roce 2010. Ta se zabývá vývojem internetových aplikací a informačních systémů.

Je investorem v soutěži StartUP Harvest a při této příležitosti zakládá skupinu Moravia Seed Group, která sdružuje investory ochotné vložit kapitál do začínajících startupových projektů.

Je ženatý a má dvě malé děti – dceru a syna.

Ve svém volném čase rád odpočívá při fotografování, rybaření nebo na střelnici. Pravý odpočinek zažívá při cestách do zajímavých destinací. V poslední době navštívil Černobyl, Srbsko nebo Palestinu a aktuálně plánuje fotovýlet do Íránu.

 

Jiří Kubica, dnes šestatřicetiletý ostravský podnikatel, se ve světě byznysu pohybuje již řadu let. Své první podnikatelské zkušenosti sbíral ještě při studiu na vysoké škole. Aktuálně je vlastníkem nebo podílníkem v osmi společnostech, které jsou v podstatě všechny zaměřeny na internetové podnikání.

Řídící roli doplní i o roli investorskou. Jeho vizí je podpořit nadějné start-up projekty původem z Moravskoslezského kraje. Při té příležitosti zakládá společně se třemi dalšími společníky skupinu Moravia Seed Group, která převezme roli zprostředkovatele mezi start-upy a investory s volným kapitálem a ochotou jej vložit do projektů s nejistým výsledkem.

Podnikatelské začátky

„Byl jsem typický ,ajťák´, takový Ferda Mravenec – práce všeho druhu, když jsem ve třetím ročníku vysoké školy v roce 2002 začínal s podnikáním. Skládal jsem počítače, spravoval sítě, dělal úpravu grafiky. Postupně ale moje činnost vykrystalizovala v programování webových stránek,“ popisuje svým typicky ostravským přízvukem Jiří Kubica své podnikatelské začátky.

Zakázek měl dost, času už tolik ne, a tak začal nejprve na dohodu zaměstnávat i další schopné studenty, ze kterých se stali klasičtí zaměstnanci, když v roce 2006 založil svoji první společnost Skvělý.CZ. Ta se zabývala programováním v softwarové technologii Ruby on Rails.

„V té době jsem zaměstnával přibližně 30 lidí. Na tehdejší ostravské poměry jsme patřili již do kategorie větších firem,“ říká Jiří Kubica. 

Příležitosti a rizika podnikání

Ruby on Rails

Ruby on Rails je softwarová technologie pro vývoj webových aplikací napojených na databázi.

Rails jsou postaveny na bázi návrhového vzoru model-view-controller, který odděluje části aplikace zodpovědné za čtení a ukládání dat včetně manipulace s nimi (model), za zobrazení grafického rozhraní aplikace (view) a za část přijímající vstupy od uživatele a řídící zobrazení dat na výstupu (controller).

Vše v Rails je založeno na jazyce Ruby.

Zdroj: Wikipedia

 

Technologie Ruby on Rails byla v České republice neprozkoumaným územím. Kromě týmu Jiřího Kubici, který v tomto prostředí programoval, jí čeští IT specialisté nevěnovali příliš pozornosti. Přitom právě Ruby on Rails bylo nejprodávanější IT knihou ve Spojených státech v roce 2007.

Této příležitosti se Jiří Kubica chytil a v témže roce uspořádal mezinárodní konferenci Ostrava on Rails, kde vystoupila řada uznávaných zahraničních IT specialistů.

„Konference pro nás byla takovým nakopnutím v našem byznysu a utvrzením, že jsme se vydali správným směrem,“ říká Kubica.

Jak už to ale v podnikání bývá, všechno má i svou stinnou stránku. Na konferenci firma představila svůj projekt s-účto.CZ, on-line aplikaci pro vytváření faktur a vedení jednoduchého účetnictví. Otevřeně zde hovořili, jak účetnictví „na internetu“ funguje. Výsledkem bylo, že konkurence téměř okamžitě udělala totožnou kopii.

„Celkově jsme s projektem s-účto.CZ předběhli dobu. Přišli jsme s ním o pět let dříve, než jsme měli. Představili jsme ho v době, kdy bylo pro podnikatele nemyslitelné vést účetnictví na internetu, protože se báli o bezpečnost svých dat. Dnes je to již běžná praxe,“ doplňuje k projektu Kubica.

Poučením pro ostravského podnikatele zároveň bylo, že živnostníci si sami nechtějí vést účetnictví a téměř vždy touto činností pověří třetí stranu. „Podnikatelé si maximálně vedou přehled o přijatých a vydaných fakturách, ostatní outsourcují. Aplikaci s drobnými modifikacemi ale nabízíme dál,“ říká Kubica. Více k aplikaci se dočtete ZDE.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se