Hlavní město České republiky je určitě dobré místo k životu, ale je otázkou, zda je také dobrým místem pro investice a rozvoj průmyslu."Část průmyslových měst na Západě je pryč. Všechna úspěšná města procházejí deindustrializací," říká v rozhovoru americký ekonom Edward Glaeser.

Dokonce i pokud bude mít Česká republika úspěšný výrobní sektor a zpracovatelský průmysl, bude podle Glaesera výsledek vypadat stejně jako ve Spojených státech. "Budou tu odvětví vysoce náročná na kapitál a budou zároveň zaměstnávat jen hrstku pracovníků. Lidé se přesunou do služeb a do odvětví náročných na využití informací. Budoucností městských oblastí je dnes tohle, ne hromadná výroba," říká.

Průmysl je stále pro Českou republiku velmi důležitý, i kvůli zaměstnanosti. Není řešením přesunout firmy do průmyslových zón, které jsou na okraji města a dávají jeho obyvatelům práci?

Někde je takové řešení velmi úspěšné, třeba v Nizozemsku, dokonce i tam, kde přišli o tradiční průmysl. Ale dlouhodobě nevím, je těžké to dobře uřídit. Ke klasickým průmyslovým zónám, kde jsou velké firmy, jsem dost skeptický. Lepší je vytvářet třeba inovační centra nebo inkubátory pro malé firmy.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.