Společnost Amazon do budoucna sází na rozvoz zboží pomocí dronů. Tlačí proto na americké úřady, aby jí umožnily větší svobodu v testování prototypů. Informuje o tom list Financial Times.

V dopise, který korporace specializovaná na internetový obchod poslala Federálnímu úřadu pro letectví (FAA), žádá o výjimku z pravidel, jež omezují komerční firmy v testování bezpilotních letadel. Používat drony mohou pouze výrobci modelů nebo nadšenci.

FAA v současné době sbírá názory veřejnosti, které úřadu mají pomoct vytvořit nová pravidla. Ta by mohla uvolnit regulaci komerčního užití dronů.  

Amazon není jedinou společností, která se snaží přimět úřady k vstřícnějším podmínkám. Ulehčilo by to testování i firmám specializujícím se na videoprodukci, dozor nad elektrickým vedením či zemědělským společnostem.

Projekt Amazonu na využití dronů se jmenuje Amazon Prime Air a počítá s doručováním zásilek  za méně než půl hodiny. Ve výzkumném středisku poblíž amerického Seattlu kvůli tomu vyvíjí systém dronů, které budou schopné letět rychlostí až 80 kilometrů za hodinu a nést váhu přibližně do dvou kilogramů.

"Jednoho dne bude zahlédnout letící Amazon Prime Air stejně normální jako dnes vidět poštovní dodávky jet po ulici," napsali zástupci společnosti v dopise.

Plány Amazonu s Prime Airem dostaly ránu už dříve, když FAA vydal dokument specificky zakazující použití dronů k doručování zásilek za poplatek.

Ačkoliv to nebylo vysloveno, na internetový obchod byl zaměřený i dodatek, který za komerční, a tedy zakázanou, označuje i praktiku "doručení zadarmo" spojenou s koupí nějakého produktu. Přesně tak by měla služba Amazonu nabízet bezplatné doručení s plošným ročním poplatkem.

Šéf americké korporace Jeff Bezos oznámil nápad Prime Air vloni v televizním rozhovoru. Na fotkách na webu společnosti je možné vidět čtvercová létající letadélka s rotorem v každém rohu nesoucí v podvozku oranžovou krabici.

"Budeme připravení začít komerční operace ve chvíli, kdy to umožní nezbytné regulace," uvedla společnost.

Drony jsou hitem i u firem ze Silicon Valley. Google v dubnu koupil společnost zabývající se drony poháněnými solární energií. Má mu pomoct s projektem na rozšíření internetového signálu do zemí třetího světa. Divizi specializovanou na bezpilotní letadla založil letos i Facebook.

Podívejte se, jak si Amazon představuje doručování pomocí dronů:

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist