V posledních letech rostou obavy z rostoucí příjmové nerovnosti. Mezi jednotlivými ekonomikami se nerovnost zmenšuje, což je odrazem rychlého ekonomického růstu, který rozvíjejícím se ekonomikám umožnil dohnat jejich vyspělé protějšky. Není ale pochyb o tom, že v rámci jednotlivých zemí se nerovnost zvyšuje.

Svou roli zde hraje globalizace, daňový systém, snížený význam odborů a technologie. Právě jejich efekt je pro porozumění vývoje nerovnosti klíčový.

Kolem roku 1750 byl životní standard v Evropě zhruba stejný jako v Číně. Pak byly v Británii zavedeny nové technologie a ty následně v západních zemích vyvolaly růstovou explozi. Příjmy vzrostly na několikanásobek příjmů v Číně.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se