Rusko má akcionářům někdejší ruské ropné společnosti Jukos vyplatit za vyvlastnění jejich majetku odškodné přes 50 miliard dolarů (přes bilion Kč). Rozhodl o tom dnes arbitrážní soud v nizozemském Haagu, podle něhož úředníci podřízení prezidentu Vladimiru Putinovi zmanipulovali právní systém s cílem nechat firmu zbankrotovat. Informují o tom zahraniční agentury. Pětice akcionářů požadovala odškodné přes 100 miliard USD. Rusko již dříve oznámilo, že se proti případné výplatě odškodného odvolá. Jukos byl svého času největší soukromou ropnou společností v Rusku a kontroloval jej ruský oligarcha a oponent Kremlu Michail Chodorkovskij.

O výsledku i přesné výši odškodného ještě před pondělním vynesením rozsudku informoval i ruský list Kommersant s odvoláním na nejmenované zdroje.

Rusko tak musí zaplatit odškodné 51,57 miliardy USD dceřiným společnostem firmy Group Menatep se sídlem na Gibraltaru, jejímž prostřednictvím Chodorkovskij kontroloval Jukos. Group Menatep nyní funguje jako holdingová společnost GML. Chodorkovskij již není akcionářem GML ani Jukosu a není do sporu zapojen.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ještě před oficiálním zveřejněním rozsudku dal najevo, že se Moskva proti případné výplatě odškodného ve výši 50 miliard USD odvolá. "Slyšel jsem, že takový verdikt se čeká. Pak bude možné dělat komentáře. Soudní proces není završen, bude možné se odvolat. Ruská strana nepochybně využije všech možností," řekl Lavrov na tiskové konferenci.

Akcionáři požadovali po Moskvě odškodné více než 100 miliard USD za podle jejich tvrzení nezákonné vyvlastnění společnosti. Podle generálního ředitele GML Tima Osborna je částka i tak velmi příznivá a přiznané odškodné je nejvyšší, jaké kdy zatím arbitrážní soud udělil. Peníze obdrží akcionáři GML.

Největším akcionářem GML s podílem zhruba 70 procent je Leonid Něvzlin, kterému Chodorkovskij po svém zatčení postoupil svůj podíl v Menatepu. Dalšími akcionáři se shodnými podíly jsou Platon Lebeděv, Michail Brudno, Vladimir Dubov a Vasilij Šachnovskij.

Přísný verdikt zakončil dekádu trvající proces

Rozhodnutí předcházelo téměř deset let řízení a přichází v době, kdy jsou vztahy mezi Moskvou a Nizozemskem velmi napjaté kvůli nechodě malajsijského letadla na Ukrajině, při kterém zahynulo všech 298 lidí na palubě, včetně 194 Nizozemců. Rusko také čelí mezinárodním sankcím kvůli své úloze v ukrajinské krizi.

Arbitrážní soud mimo jiné uvedl, že ruské soudy rozhodly o bankrotu Jukosu na popud vůle ruských výkonných orgánů a přidělily majetek státem kontrolované firmě. Rozhodly také o věznění člověka, který dal najevo, že bude politickým konkurentem tehdejší vlády. Soudní porota, která posuzovala případ od roku 2005, došla k závěru, že "primárním cílem Ruské federace nebyl výběr daní, ale spíše bankrot Jukosu a přivlastnění si jeho cenného majetku". Odškodné je nižší, než požadovali akcionáři, protože chyby byly i na jejich straně, uvedl soud.

Do politiky nepůjdu a o vrácení majetku neusiluji, prohlásil oligarcha Chodorkovskij - čtěte ZDE

Rusko má na splacení částky 180 dní. Pokud nezačne splácet do 15. ledna 2015, začne částka narůstat o úroky.

Chodorkovskij býval nejbohatším člověkem v Rusku, v roce 2003 byl ale zatčen a o dva roky později odsouzen ke čtrnáctiletému vězení za daňové úniky a zpronevěru. Společnost pak byla rozdělena a zestátněna, většinu majetku získala polostátní firma Rosněfť, kterou řídil Putinův spojenec Igor Sečin. Jukos pak v srpnu 2006 vyhlásil bankrot.

Chodorkovskij strávil ve vězení deset let. Loni v prosinci mu Putin udělil milost a od té doby žije ve Švýcarsku. Podle jeho stoupenců byl celý proces politicky motivovaný, prý šlo o pomstu Kremlu za ambice Chodorkovského, který údajně hodlal kandidovat na prezidenta.

Společnost Jukos byla založena v dubnu 1993 sloučením několika ruských ropných firem. Společnost Menatep koupila Jukos od státu v roce 1995 za "symbolickou částku" 350 milionů dolarů. Během několika málo let se Jukos stal ruskou špičkou v oboru s tržní hodnotou až 40 miliard USD.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist