Bankovní skupina Erste Group, vlastník České spořitelny, se v prvním pololetí propadla do hluboké ztráty 929,7 milionu eur (zhruba 25,6 miliardy korun). Loni v pololetí měla přitom banka čistý zisk 301,2 milionu eur (8,3 miliardy korun). Do minusu se Erste Group dostala, protože musela výrazně navýšit své rezervy v Maďarsku a Rumunsku. V Maďarsku ji k tomu donutil návrh vlády, který banky v zemi připraví odhadem o 600 až 900 miliard forintů (až 80 miliard korun).
Vláda totiž na bankovní ústavy přenese část ztrát, jež utrpěly statisíce Maďarů, kteří si před lety nabrali nízkoúročené hypotéky ve švýcarských francích či eurech. Teď se řada z nich ocitla ve velké finanční tísni, neboť jim kvůli prudkému propadu forintu neúnosně vystoupaly měsíční hypoteční splátky.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.









