Dosud se nejdéle sloužící šéf českých pivovarů Jiří Boček potkával s rivaly z americké firmy Anheuser-Busch hlavně skrze právníky v soudních sporech o ochranné známky pro pivo Budweiser či Bud.

Nyní má ale ředitel Budějovického Budvaru Američany téměř za rohem poté, co odkoupili zbylou část upadajícího a rozděleného Budějovického měšťanského pivovaru – společnost Pivovar Samson.

Ministr financí Andrej Babiš a další Bočka hlasitě kritizovali za to, že nechal konkurenta ze skupiny AB InBev zajít tak daleko. Budvar měl podle nich menší budějovický pivovar odkoupit či se měl s Američany dohodnout "o neútočení".

Boček však zůstává vůči kritikám imunní. "Kdybych tak učinil, stejní pánové by mě dnes kritizovali za to, že jsem se nechoval jako dobrý hospodář," říká v rozhovoru pro HN.

Jediný státní pivovar je dlouhodobě ziskový, dařilo se mu růst díky exportu i v krizových letech 2008 až 2010, kdy klesala domácí spotřeba piva. Budvar loni uvařil rekordních 1,4 milionu hektolitrů piva a meziročně zvedl zisk skoro o polovinu na 326 milionů korun.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se