Ruské firmy hromadně konvertují své zahraniční rezervy v dolarech do jiných měn a přesunují své úspory ze západních bank do asijských institucí. Jak v pátek zveřejnil web CBNC, tamní firmy mají obavy, že v rámci případné příští vlny sankcí by jim americká vláda mohla zcela zakázat provádět mezinárodní transakce v americké měně, jako to udělala například v případě Íránu.

Výměnu dolarových rezerv ve čtvrtek oznámil třeba druhý největší ruský mobilní operátor Megafon. Ten konvertoval 40 procent svých zahraničních rezerv z amerických na hongkongské dolary. Zbytek zásob peněz, které si společnost ukládá do čínských bank, pak Megafon drží v rublech.

Zdroje blízké vedení firem uvádějí, že americké dolary opouští i velkotěžař niklu Norilsk Nickel či ropný magnát Novatek.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se