Rusko je jedním z největších světových importérů potravin a Evropská unie je naopak jedním z největších světových exportérů. Oboustranné sankce tak postihnou především evropské zemědělce a výrobce potravin. Český mlékárenský průmysl jako celek ale ne, říká místopředseda svazu Oldřich Obermaier.
A pokud budou mít sankce dopad na jednotlivé české výrobce, mají si podle něj hledat nové trhy, kde nadbytek prodají. Každý podnikatel by totiž měl při obchodování s Ruskem počítat se značným podnikatelským rizikem, které toto obchodování přináší. A měl by se s ním umět také sám vyrovnat, myslí si.
Jak velký je pro český mlékárenský průmysl trh v Rusku?
Je strašně malý. Celý mlékárenský průmysl exportuje do Ruska necelé jedno procento celého exportu, čili je to celkem marginální záležitost. Samozřejmě jsou tady podniky, které dělají to necelé jedno procento a pro ty je to horší, ale pro mlékárenský průmysl to (sankce) prakticky neznamená vůbec nic. Ruské sankce se české ekonomiky v mlékařství téměř nedotknou, takže to pro nás není vůbec nic podstatného.
Můžete z pozice jednatele francouzské mlékárenské skupiny Bongrain pro ČR uvést, jak se vás dotýkají sankce konkrétně?
Nás se dotknou perspektivně, protože jsme s ruským trhem počítali. Ale ve skutečnosti, zatím, se nás prakticky nedotýkají, vyvážíme tam velmi málo. Firmy Bongrain se ovšem trošku dotknou, protože má zastoupení v Moskvě a vyváží tam francouzské sýry, ale ten objem je malý, čili ani to se jí nedotkne.
Každý, kdo do Ruska něco vyváží, si musel uvědomit, že ruský trh byl, je a bude rizikový, takže se není až tak čemu divit.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.