Meziroční míra inflace v zemích platících eurem klesla v červenci na 0,4 procenta z červnové hodnoty 0,5 procenta. Dostala se tak nejníže od vrcholu finanční krize před pěti lety. Oznámil to ve čtvrtek evropský statistický úřad Eurostat, který tak potvrdil svůj rychlý odhad z konce července.

V celé Evropské unii míra inflace zpomalila na 0,6 procenta z červnových 0,7 procenta. Ve srovnání s předešlým měsícem se tak spotřebitelské ceny v eurozóně i v celé osmadvacítce snížily.

Inflace v eurozóně je už dlouho výrazně pod cílovou úrovní, kterou má Evropská centrální banka (ECB) stanovenu těsně pod dvěma procenty. Je navíc pod úrovní jednoho procenta, kterou ECB označuje za "nebezpečnou zónu". Centrální banka proto na začátku června snížila základní úrokové sazby na nová historická minima a přistoupila rovněž k novým nekonvenčním opatřením na podporu ekonomiky.

Podle Eurostatu byla meziroční míra inflace v eurozóně v červenci nejnižší od října 2009. Tehdy ceny klesly o 0,1 procenta. K červencovému zpomalení nejvíce přispěly nižší ceny ovoce, zeleniny a telekomunikací. Vzhůru ji naopak táhly ceny v restauracích a kavárnách, ceny nájmů a také údržby motorových vozidel.

K největšímu meziročnímu poklesu spotřebitelských cen došlo v Bulharsku (-1,1 procenta), Řecku (-0,8 procenta) a Portugalsku (-0,7 procenta). Nejvíce inflace meziročně zrychlila v Rakousku, a to o 1,7 procenta. V České republice její míra činila 0,6 procenta.

Podle nejnovějších výsledků čtvrtletního Průzkumu profesionálních prognostiků (SPF), který vznikl pro ECB, bude inflace v eurozóně v letošním a příštím roce nižší, než se čekalo. Nový odhad pro tento rok předpokládá inflaci na úrovni 0,7 procenta namísto původních 0,9 procenta.

U prognózy na příští rok byla hodnota snížena na 1,2 procenta z dosavadních 1,3 procenta. Výzkumníci zhoršení výhledu zdůvodnili mimo jiné "všeobecným dezinflačním prostředím". Deflaci, tedy všeobecný pokles cenové hladiny, zažívají některé země na periferii eurozóny, například Řecko. S deflací v červenci koketovala také Itálie, zatímco pokles cen zažilo Španělsko.