Pardubická rafinerie Paramo meziročně snížila ztrátové hospodaření. Loni vykázala ztrátu 197 milionů korun, předloni skončil její záporný výsledek ve výši 585 milionů korun. Vyplývá to z výroční zprávy podniku. Vedení firmy již před časem uvedlo, že v posledních dvou letech provedlo restrukturalizaci podniku a pokouší se jej vyvést ze ztráty.

Předloni chemička zaměstnávala 558 lidí, do sklonku loňského roku měla o 75 pracovníků méně. Letos se počet zaměstnanců ještě o něco snížil.

Už v roce 2012 Paramo ukončilo zpracování ropy. Vloni odstavilo provoz propanového odasfaltování a mísírny finálních maziv. Produkci pardubického podniku převzal závod v Kolíně a jiné firmy Unipetrolu.

"Vývoj na trhu maziv neznamenal významné oživení a spíš stagnoval. Významný pokles byl indikován na trhu s asfalty, kde meziroční index dosáhl hladiny 78 procent," uvádí výroční zpráva.

V Pardubicích se například vyrábějí procesní oleje pro gumárenský průmysl a speciální průmyslové oleje. Společnost je také výrobcem průmyslových asfaltů, asfaltových laků a tmelů.

Ve skupině Unipetrol se má Paramo stát klíčovým producentem a distributorem olejů v Česku a na Slovensku a nadále chce prosazovat značku Mogul. Více než 60 procent produkce Paramo exportovalo.

Majoritním vlastníkem Parama je od roku 2000 společnost Unipetrol. Tehdy držela 70 procent akcií. Od roku 2009 Unipetrolu patří celá rafinerie. V roce 2005 se stal Unipetrol součástí skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě.