Stovky srbských státních společností jsou prodělečné. Tamní vláda chce předejít národní dluhové krizi a rozhodla se tyto ztrátové firmy privatizovat. "Pro některé společnosti najdeme strategické partnery, jiné zkrachují a další prodají svůj majetek," řekl mluvčí agentury, která má privatizaci na starost.

Podrobeny jí budou společnosti jako výrobce léků Galenika, výrobce hnojiva HIP Azotara, nábytkářská firma Simpo nebo jeden z největších dolů na měď v Evropě - důl Bor. Srbská privatizační agentura pro každou jednotlivou firmu, o kterou budou mít investoři zájem, navrhne model privatizace, který předá ministerstvu hospodářství. To pak bude mít následujících 45 dní na schválení návrhu. 

Na začátku srpna srbští zákonodárci vydali nový zákon o privatizaci. Ten umožňuje prodej aktiv státem vlastněných společností. Ty jsou totiž již několik let zátěží pro veřejnou pokladnu. "Za měsíc budeme mít jasnější představu, co můžeme s těmito společnostmi udělat," uvedl podle agentury Reuters mluvčí agentury. Konečný termín privatizačního procesu je stanoven k 31.12.2015.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se