Skupina Home Credit se v pololetí dostala do ztráty 79 milionů eur (asi 2,2 miliardy korun). Ve stejném období loni přitom vykázala zisk zhruba 6,1 miliardy korun. Důvodem je situace v Rusku, skupina naopak rostla v Asii. Oznámila to firma, která je součástí skupiny PPF a poskytuje spotřebitelské úvěry v zemích střední a východní Evropy a Asie.

Firma vytvářela oprávky a rezervy v Rusku v reakci na regulatorní požadavky, negativní makroekonomický vývoj a aktuální tržní rizika.

"Naše expanze v rychle rostoucím regionu Asie přináší výsledky projevující se v robustním výkonu zaznamenaném napříč regionem. Pozitivní dynamika v Asii však zatím nestačila plně kompenzovat tržní výzvy v Rusku," komentoval výsledky generální ředitel skupiny Home Credit Jiří Šmejc.

Skupina loni v Rusku přistoupila k zpřísnění úvěrových podmínek. Kvůli tomu letos došlo ke snížení počtu poskytnutých úvěrů. Podle Šmejce to ale již přináší první pozitivní důsledky u rizikových nákladů. A to přesto, že ekonomický pokles výrazně omezil schopnost ruských klientů splácet jejich závazky.

"Rusko má ale pořád potenciál. Neutíkáme z něj. Je to trh, na kterém se dá udělat slušná ziskovost. A úvěry, které dnes poskytujeme, ukazují dobrou profitabilitu. V Rusku už vidíme probleskování světélka na konci tunelu, do kterého jsme vlétli společně s celým bankovním trhem," vysvětloval Šmejc.

Silné výsledky zejména v Číně vyrovnávaly zvýšenou potřebu oprávek a rezerv v Rusku. Čína zaznamenala růst nově poskytnutých úvěrů o 56,1 procenta, růst úvěrů v Indonésii se v prvním pololetí zečtyřnásobil.

Provozní výnosy skupiny meziročně klesly o 300 milionů eur na 1,004 miliardy eur (téměř 28 miliard korun). Čisté úvěrové portfolio se snížilo na 6,4 miliardy eur (asi 178 miliard korun) a hodnota klientských depozit byla 4,9 miliardy eur (kolem 136 miliard korun). Počet distribučních míst se zvýšil na více než 141 tisíc.

Home Credit, založený v roce 1997 v Česku, je jedním z předních poskytovatelů spotřebitelského financování ve střední a východní Evropě, Společenství nezávislých států a v Asii. Působí v Česku, na Slovensku, v Rusku, Bělorusku, Kazachstánu, Číně, Indii, Indonésii a nyní rozvíjí aktivity na Filipínách.

Majoritním vlastníkem (86,6 procenta) je PPF, jedna z největších investičních skupin ve střední a východní Evropě. Hlavním majitelem PPF je podnikatel Petr Kellner. Minoritním akcionářem Home Creditu (13,4 procenta) je investiční holdingová společnost EMMA OMEGA vlastněná Šmejcem.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru