Advokát Jiří Švihla z Českých Budějovic se stal na návrh České národní banky likvidátorem záložny WPB Capital počátkem července. V prvním rozhovoru, který poskytl médiím, vysvětluje, že si spolupráci s bývalým vedením kampeličky představoval jinak. To, že ČNB vzala záložně koncem června definitivně licenci, byl podle jeho názoru správný krok.

Záložna WPB Capital měla v době svého pádu přibližně 11 tisíc členů, kterým spravovala 2,8 miliardy korun na vkladech. Úvěrů měla rozpůjčováno přibližně za tři miliardy korun. 

Záložnu jste převzal jako likvidátor před necelými dvěma měsíci. Co už jste za tuto dobu stihl udělat?

ČNB odmítla odvolání záložny proti prvnímu odejmutí licence 24. 6., a tím tedy definitivně vzala záložně oprávnění fungovat. Následně jsem byl jmenován Krajským soudem v Brně likvidátorem. Hned druhého července jsem se setkal s představenstvem WPB Capital a od té doby probíhá proces likvidace. Musím říci, že pokud jde o představenstvo, tak jsem očekával vstřícnější přístup, větší součinnost vůči mé osobě.

Můžete to trochu rozvést?

2. 7. se předseda představenstva se svými advokáty za mnou dostavil, poskytl prvotní součinnost a od té doby… ne že by úplně mlčel a nekonal, ale v poslední době, pokud vyzývám představenstvo a ostatní orgány záložny k poskytnutí součinnosti, tak ne vždy přijdou kvalitní odpovědi. Někdy dokonce nepřijdou vůbec žádné.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se