Polský nákladní železniční dopravce PKP Cargo chce expandovat ve střední a východní Evropě. V úterý oznámil zájem o koupi české dopravní společnosti AWT.

Obě společnosti již podepsaly memorandum o porozumění, že spolu začnou exkluzivně vyjednávat o případném prodeji. PKP Cargo oznámilo v oficiálním prohlášení svým akcionářům zájem koupit společnost Advanced World Transport B.V., nizozemskou matku AWT.

"Můžeme potvrdit, že polský národní železniční dopravce a jedna z největších evropských dopravních firem, společnost PKP Cargo, projevil vážný zájem získat AWT Group. V současné době je po společných diskuzích podepsáno Memorandum o porozumění. To dává společnosti PKP Cargo v následujících 10 týdnech exkluzivitu k dalším krokům spočívajících v komplexním prověření AWT Group a případnému finálnímu potvrzení svého zájmu," říká Tomáš Pavlík, mluvčí společnost BMM, která AWT z osmdesáti procent vlastní.

PKP Cargo je nákladní odnož polských státních drah PKP. Firma byla privatizována na burze, PKP nyní vlastní pouze třetinu akcií firmy, pět procet firmy vlastní norská vláda. PKP Cargo provozuje přes 3 500 lokomotiv a více než 60 tisíc nákladních vagonů. Je tak druhým největším nákladním dopravcem v EU.

Firma v minulosti vedla rozhovory i s českou firmou ČD Cargo. Ministři dopravy obou zemí v minulosti zvažovali jak fúzi obou firem, tak převzetí PKP Cargo českou firmou.

Společnost AWT se prezentuje jako nejvyznamnější soukromý poskytovatel služeb nákladní železniční dopravy v Evropě. Firma provozuje více než 160 lokomotiv a 5 100 vagonů. Kromě toho již vlastní i několik železničních vleček, terminály pro překládku zboží z železnice na silnici a provozuje i logistické služby. Stavební část firmy se věnuje rekultivaci a likvidaci ekologických zátěží. Tržby se pohybují kolem osmi miliard korun.

Společnost AWT vznikla jako nástupce společnosti OKD, Doprava v roce 2010. Skupina posléze pohltila i dopravní firmu Čechofracht. Firmu ovládá podnikatel Zdeněk Bakala, který vlastní i vydavatelství Economia, které mimo jiné vydává Hospodářské noviny a provozuje server IHNED.cz.