Dlouho avizovaný plán Jiřího Kvasničky začlenit do žluté flotily AAA Radiotaxi vozidla na CNG dostal reálné obrysy. Majitel největší pražské taxislužby objednal 150 kusů modelu Škoda Octavia G -Tec s pohonem na plyn. Do dvou let by je chtěl uvést do provozu.

Kromě "áček" jezdí v hlavním městě na stlačený plyn také Ecotaxi a Sedop.

"Ve flotile máme 35 CNG vozů značek Volkswagen Touran, Mercedes (třídy B a E) a Opel Zafira. Máme spočítáno, že na pohonných hmotách u CNG ušetříme oproti benzinovým autům asi 40 procent a oproti dieselům 30 procent," uvádí Jindřich Kalina z pražské taxislužby Sedop.

Vozidla CNG ve svých flotilách využívá např. Taxi zero, CZ Taxi nebo TAXI Rýmařov. Jejich nákup nyní plánuje i AAA Tax. V zahraničí je pohon na CNG u taxislužeb poměrně častým jevem.

V Severní Americe například jezdí taxikáři v modelu Ford Tourneo Connect, který byl dokonce oceněn titulem International Van of the Year 2014.

„Taxislužby na CNG běžně jezdí také ve Stockholmu, Frankfurtu, Bangkoku, Dillí, Johannesburgu nebo v Chile a USA. Existují už města, kde vůz taxi nesmí mít jiný pohon než CNG,“ dodává Jiří Šimek, místopředseda rady Českého plynárenského svazu. 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist