Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Česká národní banka zveřejní bilanci k 31. srpnu.

Praha. Český statistický úřad zveřejní výsledky maloobchodu za červenec.

Praha. Sněmovní rozpočtový výbor bude projednávat novelu loterijního zákona.

Praha. Sněmovní zemědělský výbor projedná zprávu o stavu zemědělství za loňský rok a poslaneckou novelu veterinárního zákona. 

Řím. Italská automobilka Fiat by měla zveřejnit údaje o tom, kolik peněz bude muset vynaložit na odkoupení akcií od investorů, kteří nesouhlasí se spojením s americkým partnerem Chrysler.

Frankfurt nad Mohanem. Zasedání Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB), které se bude zabývat měnovou politikou.

Křetínský a ČEZ budou bojovat o Slovenské elektrárne

Daniel Křetínský, spolumajitel Energetického a průmyslového holdinguPolostátní ČEZ i Energetický a průmyslový holding Daniela Křetínského mají zájem o slovenskou energetiku. Ve hře je většinový podíl ve firmě Slovenské elektrárne, která vyrábí na Slovensku osmdesát procent veškeré elektřiny. "Ano, o koupi podílu ve Slovenských elektrárnách jednáme," potvrdil HN zdroj blízký vedení holdingu. Firma dosud svůj zájem popírala.

Společnost Slovenské elektrárne, která na Slovensku vyrábí osmdesát procent veškeré elektřiny, vlastní z třetiny stát a ze dvou třetin italská firma Enel. Ta s prodejem svého majoritního podílu kvůli velkému zadlužení spěchá, hotovo by chtěla mít do konce letošního roku. "Nabídky by se tak měly podávat ještě během září," dodal zmíněný zdroj.

Čtěte ve čtvrtečních Hospodářských novinách.

Ekonomická aktivita Spojených států expanduje

Ekonomika Spojených států expandovala v červenci a srpnu ve všech regionech. Silný růst vykazuje automobilový průmysl a bankovní podmínky se zlepšují. Plyne to z pravidelné situační zprávy o vývoji ekonomiky zvané Béžová kniha, kterou vydala americká centrální banka (Fed). Podle zprávy, založené na dílčích hlášeních od Federálních rezervních bank z jednotlivých dvanácti měnových distriktů, všech 12 regionů rostlo. V šesti byl růst "mírný", ve zbývajících oblastech expanze nepatrně zpomalila.

Podmínky na pracovním trhu se podle Fedu ve většině distriktů téměř nezměnily. Většina distriktů však hlásí problémy s nalezením určitého typu kvalifikovaných pracovních sil, jako jsou zaměstnanci pro sektor informačních technologií, řidiči nákladních aut či stavební dělníci. Téměř beze změny zůstávají také cenové tlaky.

Prodej aut v USA dosáhl maxima za 11 let

Prodej nových osobních a užitkových automobilů na americkém trhu zaznamenal v srpnu nečekaně výrazný nárůst a dosáhl nejvyšší úrovně za 11 let. Táhl jej nárůst prodeje automobilek Ford, Chrysler a Nissan a k celkovému vzestupu podstatně přispěly velkorysé nákupní pobídky. Vyplývá to ze zpráv jednotlivých prodejců.Gefco bude do ČR převážet fordy

Prodej v meziročním srovnání vzrostl podle výpočtů agentury Reuters o 5,5 procenta na 1,58 milionu vozů, což bylo nejvíce od srpna 2003. V celoročním přepočtu dosáhlo tempo prodeje podle výzkumné firmy Autodata 17,53 milionu vozů, což byl nejlepší výsledek od ledna 2006. Analytici odhadovali před dnešními zprávami celoroční tempo prodeje na 16,6 milionu a meziroční nárůst jen o 0,1 procenta.

Evropská komise přidá 30 milionů eur na propagaci zemědělství

Evropská komise v reakci na ruské potravinové embargo uvolní dodatečných 30 milionů eur (téměř 830 milionů korun) na propagaci evropských zemědělských výrobků. Uvedl to ve středu evropský komisař pro zemědělství Dacian Ciolos. Interní dokument předložený komisi vyčíslil roční ztrátu zemí EU z ruských sankcí na pět miliard eur (zhruba 138 miliard korun).

Podle polského serveru onet.pl mají peníze připravené Bruselem pomoci evropským zemědělcům proniknout na nové trhy. Jsou určeny na spolufinancování projektů, které začnou v příštím roce. "Dnešní změna znamená, že na propagační projekty předložené do konce tohoto měsíce je k dispozici 60 milionů eur z peněz EU," uvedl ve středu Ciolos.

Ryanair chce koupit kyperské aerolinky

Největší evropské nízkonákladové aerolinky Ryanair či řecká letecká společnost Aegean jsou mezi společnostmi, které předložily nezávaznou nabídku na koupi kyperských aerolinek Cyprus Airways. Kyperský ministr dopravy Marios Demetriadis řekl, že nezávaznou nabídku předložila více než polovina z 15 zájemců, kteří předtím vyjádřili předběžný zájem.

Stroje společnosti Ryanair"Řekl bych, že odpověď je povzbuzující, musíme ale posoudit nezávazné návrhy, abychom viděli, co obsahují," prohlásil Demetriadis. Zhruba třetina zájemců jsou podle ministra letecké společnosti. Kypr vlastní v letecké společnosti podíl více než 90 procent. Vláda vyzvala firmy k vyjádření nezávazného zájmu o aerolinky v červenci. Ztrátové Cyprus Airways již roky bojují o přežití kvůli levnější konkurenci, a to i navzdory několika pokusům o jejich oživení.