Státní Česká exportní banka (ČEB) se nově více zaměří na malé a střední firmy. Své produkty na podporu exportu nabídne i prostřednictvím šesti poboček Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB). Státní finanční ústavy v pátek podepsaly již druhou dohodu o spolupráci. ČEB má nyní mezi klienty hlavně velké vývozní podniky.

Díky nové dohodě by se počet klientů exportní banky měl několikanásobně zvýšit. "Zboříme jeden mýtus, že ČEB je tady jen pro vyvolené exportéry, což možná historicky mohlo zaznívat. Jdeme směrem k malým a středním podnikatelům, které my nemáme, ale ČMZRB je v této lize špičkou," uvedl generální ředitel ČEB Karel Bureš. Počet produktů ČEB, které pobočky ČMZRB nabídnou, se postupně zvýší z jednoho na sedm.

První smlouvu uzavřely banky před rokem v září na podnět ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Cílem bylo zapojit pobočkovou síť ČMRZB do zprostředkování nabídky produktů zvýhodněného financování exportu, které tvoří základ portfolia ČEB.

Prvním z produktů ČEB, nabízených prostřednictvím ČMRZB, byla záruka za úvěr pro subdodavatele tuzemských vývozců – proexportní platební záruka. "Zájemci o záruku, která usnadňuje získání úvěrů od spolupracujících bank, mohli požádat o záruku prostřednictvím našich poboček v Brně, Hradci Králové, Ostravě, Plzni a Praze," uvedl generální ředitel ČMZRB Ladislav Macka.

Dalšími nabízenými produkty budou předexportní a přímé vývozní dodavatelské úvěry. V budoucnu by měly přibýt záruka za dobré provedení smlouvy o vývozu, záruka za vrácení akontace, záruka za uvolnění zádržného a záruka za záruční dobu.

Podle náměstka ředitele ČEB Miroslava Tyma je třeba napravit dosavadní opomíjení malých a středních podniků. "Myslím, že tím můžeme pomoci podnikům s obraty několik milionů až v řádu dvou, tří miliard, které se na řadu teritorií z různých důvodů do dneška neodvažovaly," řekl.

"Pro ČEB znamená podpis nové smlouvy s ČMRZB potvrzení správnosti rozhodnutí využít pobočkovou síť ČMRZB k oslovení firem v regionech, které dosud nejsou klienty ČEB, a nabídnout tak více úvěrů pro tuzemské vývozce," dodal Bureš.

Zvažované spojení obou státních bank v současnosti není podle člena dozorčí rady ČEB Petra Teplého z ministerstva průmyslu "na stole".

Posláním ČEB je podpora vývozu do rizikovějších teritorií. Nejvíce úvěrů, až 44 procent, směřuje do Ruské federace. Na druhém místě je Turecko s 15 procenty, následují Gruzie, Ázerbájdžán a Ukrajina. Ze zemí EU připadá nejvíce poskytnutých úvěrů na Slovensko, a to 16 procent.

Posláním ČMZRB je usnadňovat prostřednictvím specializovaných bankovních produktů přístup k penězům zejména malým a středním podnikatelům. Těm nabízí bankovní záruky, zvýhodněné úvěry a navazující bankovní služby.