Ruský plynárenský monopol Gazprom uvažuje o vydání dluhopisů na evropských trzích a ještě tento měsíc hodlá na toto téma začít jednat s investory. Agentuře Reuters to v úterý řekly zdroje z bankovního sektoru.

Představitelé Gazpromu prý chtějí začít postupně jednat 23. září. Podle jednoho ze zdrojů chce Gazprom prodejem dluhopisů získat až miliardu eur (zhruba 28 miliard korun). Mluvčí společnosti se však ke zprávě zatím nevyjádřil.

Sankce uvalené západními zeměmi na Rusko kvůli jeho postupu vůči Ukrajině řadě významných ruských firem zkomplikovaly přístup k financím.

Samotný Gazprom zatím není přímým terčem sankcí. Jeho ropná divize Gazprom Něfť však podle Reuters patří mezi podniky, kterým by mělo přístup na evropské finanční trhy omezit chystané přitvrzení sankcí ze strany Evropské unie.

Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má na vývoz této suroviny potrubím monopol. Firma je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí včetně České republiky a pokrývá zhruba třetinu celkové spotřeby plynu v Evropě.