Zisk ruského vývozce plynu Gazprom v letošním prvním čtvrtletí výrazně klesl. Způsobilo to zejména dočasné zlevnění ruského plynu pro Ukrajinu spolu se slabším kurzem rublu, sdělila ve čtvrtek firma. Její čistý zisk se v meziročním srovnání snížil o 41 procent na 223 miliard rublů (128 miliard korun). Analytici podle ankety agentury Reuters odhadovali v průměru pokles jen na 264 miliard rublů.
Ruský prezident Vladimir Putin zlevnil Ukrajině plyn od počátku roku o třetinu, což souviselo s rozhodnutím tehdejšího prezidenta Viktora Janukovyče nepodepsat obchodní dohodu s Evropskou unií. Po převratu v Kyjevě, svržení Janukovyče a nástupu prozápadní vlády ale Gazprom zvýšil cenu za dodávky plynu Ukrajině od dubna o 80 procent. V červnu pak Rusko kvůli sporu o ceny a ukrajinský dluh za plyn své dodávky této zemi zastavilo.
Celkové tržby Gazpromu stouply o 100 miliard na 1,46 bilionu rublů. Společnost však uvedla, že její provozní výdaje vzrostly kvůli rezervě vytvořené proti "pochybné" pohledávce za ukrajinským státním energetickým podnikem Naftogaz v částce zhruba 71 miliard rublů.
Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má na vývoz této suroviny z Ruska monopol. Společnost je hlavním dodavatelem plynu pro řadu zemí ve střední a východní Evropě, včetně České republiky, a pokrývá zhruba čtvrtinu evropské poptávky po plynu.
Gazprom zvažuje vydání dluhopisů v Evropě. Chce prý získat až miliardu eur - čtěte ZDE
Rusko bude prodávat ropu za ruble a jüany. Chce víc využívat vlastní měnu - čtěte ZDE
Ve středu prý podle polské plynárenské společnosti PGNiG Gazprom snížil dodávky plynu do Polska, dostala prý o 45 procent méně, než si objednala. Pokles dodávek firma zaznamenala už v pondělí, kdy do země přiteklo o 20 procent méně plynu, než jsou dohodnuté smluvní objemy. V úterý to bylo o 24 procent méně.
Podle polské i ukrajinské strany se jedná o odvetu. "Rusko začalo omezovat dodávky plynu do Polska, aby narušilo obrácený tok z Polska k nám. V jednu hodinu odpoledne Polsko zastavilo reverzní dodávky na Ukrajinu v objemu čtyř milionů krychlových metrů (denně)," řekl Ihor Prokopiv, šéf ukrajinského přepravce plynu Ukrtansgaz.
Pokles dodávek potvrdila také slovenská plynárenská společnost SPP. Ten prý byl ale v rámci běžného kolísání. Stejně jako u německé společnosti E.ON.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist