Vlajkový ruský letecký dopravce Aeroflot založil novou nízkonákladovou společnost. Jeho dceřiná firma Dobroljot kvůli západním sankcím proti Rusku zastavila činnost. Nové aerolinky nesou název Bjudžetnyj pěrevozčik (dopravce s nízkými náklady), informovala zahraniční média.

Šéf státem ovládaného Aeroflotu Vitalij Saveljev tento krok avizoval už na konci srpna. "Věřím, že by mohly (nové aerolinky) létat od začátku zimní sezony od konce října," uvedl tehdy. 

Nový přepravce by měl nahradit nízkonákladový Dobroljot, který se v červenci ocitl na seznamu sankcionovaných firem, když členské státy Evropské unie schválily nové hospodářské sankce proti Rusku v souvislosti s jeho sporným postupem v ukrajinské krizi.

Aeroflot, který podobně jako například francouzsko-nizozemská skupina Air France-KLM nebo České aerolinie patří do aliance leteckých společností SkyTeam, má v nové firmě stoprocentní podíl.

V Rusku, kde veškeré pokusy o provozování nízkonákladových aerolinek doposud selhávaly, byl Dobroljot  podle agentury AFP považován za projekt velkého významu.

Dobroljot přestal létat v srpnu letošního roku. Společnost také tvrdila, že někteří její partneři odmítají plnit své závazky v oblasti smluv o technické údržbě nebo pojištění a pronájmu letadel. Provozovala mimo jiné linky na ukrajinský poloostrov Krym, který v březnu anektovalo Rusko. Fungovala šest týdnů. 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist