Programátoři a vývojáři v jazyce Java, technici a technologové s alespoň několikaletou praxí, ale i účetní, které ovládají kromě angličtiny i jiný světový jazyk. To jsou podle české pobočky globální personalistické firmy Hays na tuzemském trhu profese, po kterých je největší poptávka. Dokonce taková, že výrazně převyšuje nabídku, a personalisté tak musí vhodné kandidáty i na běžné pozice lovit metodami takzvaného headhuntingu. 

Aktivní vyhledávání bylo přitom donedávna kvůli náročnosti používáno zejména pro členy managementu či obecně vyšší pozice. "Kdybyste mi do kanceláře přivedl sto Java programátorů, tak jim všem do pěti dnů najdu práci za odpovídajících podmínek. A ani to firmy nenasytí. Naopak, až to uvidí, vypíšou další volná místa," popisuje Alena Sojčáková, která má v Hays na starost klienty z oboru IT a telekomunikací.

A doplňuje ji i Radek Zabloudil, který sleduje ekonomické obory či profese vyskytující se v takzvaných centrech sdílených služeb. "Pokud si na profil na LinkedInu napíše zkušená účetní, že kromě angličtiny ovládá i němčinu nebo například nějaký skandinávský jazyk, do rána má v poště několik nabídek od personalistů," upozorňuje na další nedostatkové zboží.   

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se