Stát chtěl proti daňovým únikům u pohonných hmot bojovat dvacetimilionovými kaucemi pro distributory. Ústavní soud (ÚS) však v květnu ustanovení s platností od července příštího roku zrušil. Zákonodárci proto začínají řešit, jak problematiku upravit jinak. Podle ÚS má být kauce, která je sama o sobě racionální, odstupňována, aby zohledňovala situaci menších distributorů.

Podle náměstkyně ministra financí Simony Hornochové je potenciální daňový únik u pohonných hmot 15 miliard korun. Osm až deset miliard unikne státu ze spotřební daně, další miliardy pak z daně z přidané hodnoty (DPH).

"Čísla prezentovaná ministerstvem jsou mírně nadnesená," uvedl Ivan Indráček z Unie nezávislých petrolejářů, jednoho z hlavních kritiků současného stavu. Podle něj je navíc odhad v přímém rozporu s tvrzením ministerstva, že kauce výrazně pomohly omezit daňové úniky.

Ministerstvo však kauce brání. "Jde o velmi legitimní nástroj, abychom nějakým způsobem řídili trh a zajišťovali příjmovou stránku státního rozpočtu. Potřebujeme nicméně pochopit limity Ústavního soudu, které nám v rámci svého nálezu nastavil," uvedla Hornochová na úterním shromáždění k problematice, které probíhalo v Senátu.

Ministerstvo podle ní chystá pro obchod s benzinem a naftou novou novelu, která bude rozhodnutí ÚS respektovat, přitom ale umožní ministerstvu uniklé peníze vybrat. V plánu zvažovaných řešení vyslyšelo hlavní výtku soudu a zavádí rozdělení kauce do více pásem. Kritériem pro distributory by mohl být obrat z hlediska objemu litrů za měsíc.

Základním pásmem by zůstala kauce 20 milionů, po splnění určitých podmínek by ale existovala i snížená kauce ve výši deset milionů korun. Podmínkou snížení by mohla být například nutnost působit v odvětví tři nebo pět let. Ministerstvo ale zvažuje i třetí vyšší sazbu ve výši 30 nebo 40 milionů korun.

Unie nezávislých petrolejářů návrh na snížení sazby vítá, míní ale, že měla být ještě výrazně nižší. "V čem je logika, abychom někoho označili za nerizikového a přitom po něm stále chtěli kauci 10 milionů, abychom si tím kryli případný daňový únik, který by mohl spáchat? To nedává smysl," uvedl Indráček. Nižší pásmo by podle něj mohlo být klidně nulové nebo nastavené v řádu nízkých jednotek milionů. Vytvoření vyššího pásma unie nepodporuje.

Hornochová upozorňuje také na to, že se kauce týká distributorů, nikoliv čerpacích stanic, jak bylo někdy chybně uváděno. "Samotná čerpací stanice není distributor," dodala Hornochová. Podle ní malí distributoři prakticky neexistují. Ujednocení toho, kdo je považován za distributora, požadují i nezávislí petrolejáři.

Distributorem by podle nich měl být pouze ten, kdo dováží nebo přeprodává zboží dalšímu distributorovi. "Ten, kdo dodává zboží pouze konečnému spotřebiteli, by neměl být jako distributor označován a neměla by po něm být vyžadována kauce," dodal Indráček.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist