Bez zahájení devizových intervencí loni v listopadu, tedy bez oslabení kurzu koruny, by byla inflace v prvních dvou čtvrtletích výrazně záporná, a to dokonce hlouběji a dlouhodoběji, než naznačovaly analýzy ČNB v listopadu 2013. Uvádí to studie k devizovým intervencím, kterou zveřejnila ČNB na internetu.

"Jedná se přitom doposud dominantně o přímý kurzový vliv prostřednictvím dovozních cen, zatímco sekundární dopady do inflace navazující na oživení ekonomické aktivity a mzdového růstu by se měly začít projevovat až ve druhém pololetí 2014," uvádí studie k dopadům intervencí. Vliv samotného oslabení kurzu koruny se tak podle ČNB do cen zatím promítá v souladu s očekáváním centrální banky.

Minulý týden bankovní rada ČNB uvedla, že neukončí režim devizových intervencí dříve než v roce 2016. Prodloužení režimu minimálně o dva roky deklarovala rada již na konci července. Devizové intervence ČNB zahájila loni v listopadu s cílem zabránit deflaci. Centrální banka se tehdy zavázala udržet kurz poblíž 27 korun za euro.

"V době psaní tohoto textu tak bylo riziko deflace v ČR prakticky uzavřené téma a docházelo k oživení zahraničního obchodu i domácí poptávky tempy dokonce rychlejšími, než ČNB očekávala," uvádí studie.