Bez zahájení devizových intervencí loni v listopadu, tedy bez oslabení kurzu koruny, by byla inflace v prvních dvou čtvrtletích výrazně záporná, a to dokonce hlouběji a dlouhodoběji, než naznačovaly analýzy ČNB v listopadu 2013. Uvádí to studie k devizovým intervencím, kterou zveřejnila ČNB na internetu.
"Jedná se přitom doposud dominantně o přímý kurzový vliv prostřednictvím dovozních cen, zatímco sekundární dopady do inflace navazující na oživení ekonomické aktivity a mzdového růstu by se měly začít projevovat až ve druhém pololetí 2014," uvádí studie k dopadům intervencí. Vliv samotného oslabení kurzu koruny se tak podle ČNB do cen zatím promítá v souladu s očekáváním centrální banky.
Ekonomika roste, obhajoval guvernér ČNB před podnikateli oslabení koruny - čtěte ZDE
Intervence ČNB nás dostaly na chvost Evropy, věří majitel Centropol Energy - čtěte ZDE
Minulý týden bankovní rada ČNB uvedla, že neukončí režim devizových intervencí dříve než v roce 2016. Prodloužení režimu minimálně o dva roky deklarovala rada již na konci července. Devizové intervence ČNB zahájila loni v listopadu s cílem zabránit deflaci. Centrální banka se tehdy zavázala udržet kurz poblíž 27 korun za euro.
"V době psaní tohoto textu tak bylo riziko deflace v ČR prakticky uzavřené téma a docházelo k oživení zahraničního obchodu i domácí poptávky tempy dokonce rychlejšími, než ČNB očekávala," uvádí studie.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist