V Plzeňském kraji působí celá řada firem, které se věnují výzkumu vývoje a vlastním inovacím. To se odrazilo i v soutěži Vodafone firma roku. Krajským vítězem se stala plzeňská firma Matex PM, která se věnuje náročnému zpracování kovových dílů laserovým paprskem. Náročné technologie jsou náplní i druhé firmy v pořadí, dobřanské Comtes FHT.
Matex PM uspěl i díky výborným finančním výsledkům. Firma se 13 zaměstnanci, z nichž většina jsou technologičtí profesionálové, vykazuje obrat 38 milionů korun. Zakladatelé se před devíti lety věnovali univerzitnímu výzkumu, svou prací ale chtěli začít vytvářet reálné hodnoty. „Naší silnou stránkou jsou odborné znalosti, slabou stránkou obchodní schopnosti, takže se to muselo prodávat samo,“ říká spoluzakladatel Stanislav Němeček.
Plán se podařil. Kalení a navařování laserem v Česku v té době nikdo nedělal. Postupně se sice konkurence objevila, firma už ale má podle vlastníků takový technologický náskok, že zákazníci neodcházejí. A pokud ano, tak se vracejí.
Matex PM se stal i Vodafone odpovědnou firmou roku. „Výsledky výzkumu dokážeme přenést do praxe. To je věda, kterou jsme chtěli dělat. A dokáže nás uživit to, co nás baví,“ dodává Němeček.
Druhá v pořadí skončila Comtes FHT, která se věnuje výzkumu a vývoji kovových materiálů a jejich zpracování. Na trhu působí už 14 let a postupně se jí podařilo prosadit i v sousedním Německu a Rakousku, ale i ve Švýcarsku. Obrat firmy rychle roste, loni se zvýšil o 20 procent na 88 milionů korun.
Třetí firmou v pořadí je horažďovická stavební společnost Atrium, která se už 21 let specializuje na dřevostavby. Ty buduje nejen v Česku, ale i v Rakousku a na Slovensku. Navíc si vyvinula i vlastní patentovaný stavební systém.
Vítězem krajského kola soutěže GE Money Bank živnostník roku se stala plzeňská podnikatelka Šárka Škodová, která se věnuje vzdělávání dětí.
Začátek jejího podnikání byl přitom docela prozaický. Chtěla rozvíjet schopnosti svého vlastního dítěte, ale zjistila, že v Plzni nemá kde. „Pomalu tedy ve mně začala zrát podnikatelská myšlenka,“ popisuje.
Vzdělávání nejmenších dětí ve svém klubu Rubikon postupně rozšířila o hlídání i firemní školky. Za jednu z mála překážek v podnikání Šárka Škodová považuje to, že sociálně slabším nikdo na podobné dětské aktivity nepřispívá, i když by pro děti mohly být velkým přínosem.
Druhá mezi živnostníky skončila klatovská podnikatelka Pavlína Klasnová. Ta se už osmnáct let věnuje aromaterapii a kosmetice. Porota ocenila, že navzdory tvrdé konkurenci v oboru své podnikání dál rozšiřuje a rozvíjí. Dbá přitom i na dobré vztahy se svým městem a podporuje dění v obci. Ona sama prý žádné zásadní komplikace pro své podnikání nevidí, snad jen s jednou výjimkou. „Nesouhlasím s povinností platit poplatky za autorská práva hudebníkům, protože mám v salonu rádio s CD,“ líčí problémy s tuzemskou byrokracií.
Třetí skončil hoteliér Milan Bocan, který porotu oslovil peripetiemi, jež doprovázely rozjezd hotelu v Konstantinových Lázních.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist