První den letošního "strojíráku" se po brněnském výstavišti promenádovali především politici a představitelé různých profesních a průmyslových svazů, druhý patřil hlavně zahraničním delegacím. Středa – neboli třetí den veletrhu – se ponese ve znamení exportérů a inovací pocházejících z vysokých škol.
Konají se konference o financování a pojišťování exportu mimo země EU nebo o dohodě o volném obchodu mezi Evropskou unií a USA (TTIP). Svůj nový elektricky poháněný letoun také představí v pavilonu A1 domácí univerzita – Vysoké učení technické Brno.
V podobném duchu se budeme snažit přinášet informace i v této on-line reportáži a v článcích na ihned.cz/msv2014. Kromě exportu a technického školství se budeme věnovat i novinkám ze stánků významných českých firem.
On-line reportáž
ČVUT na MSV 2014 představuje projekt Měrového a školicího střediska, které je společným pracovištěm strojní fakulty a firmy Carl Zeiss. Škola společně s firmou vytvořila automatizované měrové pracoviště na výrobu motoru, které se dnes používá ve výrobě firmy Škoda Auto.
To, že mají projekty školy a specializovaných pracovišť opravdu komerční potenciál, dokládá i spolupráce s firmami, jako jsou Bosh nebo Continental.
Návštěvníci mohou v pavilonu A1 vidět také letecký simulátor Katedry měření ČVUT. Ten slouží studentům k výuce a pomáhá rovněž sbírat data pro výzkumné účely.
Již v úterý odpoledne prezentovala novinku jedna z největších evropských strojírenských firem - vítkovický holding. Skupina zastřešující více než třicítku společností chce nově své produkty nabízet souhrnně pod označením Vítkovice Machinery Group. Podle charakteru výrobku či služby se potom budou jednotlivé produkty dělit do tří pilířů.
S prototypem 3D tiskárny zavítala na veletrh také Technická univerzita v Liberci. Její přístroj se přitom specializuje na výrobu vysoce kvalitních přesných modelů z fotopolymerů.
Tiskárna je projektem strojní fakulty, podíleli se na něm studenti katedry výrobních systémů i aplikované kybernetiky. Přístroj, který by měl pomoci vyrábět pomůcky převážně pro dentální lékařství, by se měl dostat na trh v průběhu dvou let.
Katedra obrábění a montáže pak představuje již zavedený přístroj Rollscan 300, který umožňuje detekovat chyby v materiálu pomocí magnetického pole. Už pět let tak pomáhá kontrolovat kvalitu výrobků v automobilovém či leteckém průmyslu.
Česká exportní banka (ČEB) podepíše koncem října dohodu o spolupráci s čínskou Export Import Bank. Má to pomoci českým firmám v exportu na čínský trh. Na strojírenském veletrhu v Brně to ve středu řekl ředitel odboru mezinárodních vztahů a komunikace ČEB Petr Križan.
Dohoda bude podepsána při návštěvě prezidenta Miloše Zemana v Číně.
"Čína je zajímavý trh, cítíme tam potenciál pro české firmy," uvedl Križan. Podle něj chce státní banka rozšířit servis pro české firmy, hledá také alternativu k současné situaci v Rusku.
Domácí firma ZKL, specializující se na výrobu technologicky náročných ložisek, představuje na brněnském veletrhu svou letošní novinku - těsněná soudečková ložiska. Výrobek je mimo jiné nominován i na zlatou medaili MSV 2014.
"Jde o ložiska určená do nejtěžších provozních podmínek, například pro důlní průmysl. Jejich největší výhodou je zvýšená životnost, která může zákazníkovi významně snížit náklady. Podobně kvalitní výrobky přitom nabízí jen asi pět dalších firem na světě," popisuje vedoucí výzkumu konstrukce ZKL Martin Zbožínek.
Brněnský koncern s očekávaným ročním obratem 1,5 miliardy korun si zatím příliš nestěžuje na zavedené protiruské sankce. "Přímý dopad sankcí na naši výrobu a vývoz zatím nepociťujeme. Je spíše nepřímý v tom smylu, že se Rusové začínají orientovat více na vlastní výrobce. Větší problém ale může přijít, kdyby byly sankce zavedeny na delší období. V takovém případě očekáváme propad tržeb zhruba 10 až 15 procent," uvádí zástupci společnosti.
Od pondělí do čtvrtka jsou Hospodářské noviny na Mezinárodním strojírenském veletrhu zastoupeny nejen tištěným a internetovým zpravodajstvím, ale i fyzicky. Stánek najdete v pavilonu A1. Kromě toho, že si můžete vzít na čtení nějaké ty noviny a časopisy z portfolia vydavatelství Economia, můžete se také vyfotografovat na svou vlastní titulní stranu Hospodářských novin.
Naše milé hostesky vám s tím pomohou, tak jako již desítkám vašich předchůdců (viz stránky vylepené na stěně stánku).
Ruský poslanec chválil "protisankčního" Sobotku: Českému byznysu se to vrátí
Na středečním programu brněnského veletrhu je i diskusní blok k dohodě o volném obchodu mezi Evropskou unií a USA (TTIP). O té v současnosti probíhají jednání mezi oběma aktéry.
"Dohoda podpoří nejen mezinárodní obchod, ale také růst domácích firem, zaměstnanosti a tím i celé české ekonomiky," popisuje její důležitost pro Česko náměstek ministra průmyslu a obchodu ČR Vladimír Bärtl.
Podle toho přitom vzájemná ekonomická výměna mezi Českou republikou a Spojenými státy nyní dosahuje jen asi deseti procent naší výměny s Německem.
"Zahrnuje ale především výrobky s vysokou přidanou hodnotou, které mají zásadní ekonomický potenciál. Je proto potřeba odstranit netarifní překážky, které jsou pro malé a střední firmy - největší producenty podobných produktů - hlavní bariérou pro vstup na americký trh," soudí Bärtl.
Důležitý ekonomický přínos může mít dohoda o volném obchodu mezi EU a USA pro evropské domácnosti. Na dnešní diskusi to řekl vedoucí zastoupení Evropské komise v ČR Jan Michal.
"Podle propočtů Evropské komise by se mohl v závislosti na TTIP zvýšit příjem průměrné unijní rodiny během několika let zhruba o 500 eur (asi 13 tisíc korun) za měsíc," uvedl Michal.
Přispět k tomu má především odstranění cel pro výrobky mířící z Evropské unie do USA a opačně. "TTIP se ale věnuje také společné regulaci důležitých necelních překážek, jako jsou třeba bezpečnostní předpisy či úřední procedury," dodává zástupce Evropské komise.
Vysoké učení technické v Brně dnes návštěvníkům MSV představilo unikátní letadlo na elektrický pohon. Brněnský letoun na baterky je přitom nejvýkonnějším svého druhu u nás.
Tzv. drak letoun pohání 3060 tužkových bateriových článků, ve vzduchu by měl vydržet dokonce až hodinu a půl. První pokusný let, který se konal na konci srpna, však trval necelých třicet minut.
Stroj s označením VUT 051 RAY by mohl být obrovským přínosem pro výzkum alternativních pohonů v letectví. Studenti a pracovníci univerzity společně s firmou Jihlavan airplanes na projektu pracovali pět let.
Do debaty o exportu se pro HN připojil i ekonom Raiffeisenbank a poradce ministra financí Aleš Michl. Načrtl graf vývoje exportu:
"Když jsem tady byl loni, tak jsem ukazoval tenhle graf tržního podílu českých podniků na světovém trhu. Graf byl protažen do budoucna černou šipkou ukazující směr dolů a růžovou mírně nahoru. Teď jsem to updatoval - a ta čísla ukazují, jak mírné oživení v Evropě plus oslabení koruny zafungovalo. Stále to ale není tak, že se houfně bude nabírat. Firmám se daří, generují cash, ale ten neinvestují/netočí. Nevzniká tolik pracovních míst jako dřív. Stále taky řada strojařů nejede s takovou marží jako před 2008."
Mírně pozitivní zprávou z pera Aleše Michla se s vámi pro dnešek loučíme. Blíží se pátá hodina a výstaviště se začíná vylidňovat. Nová on-line reportáž opět započne ve čtvrtek ráno či dopoledne. Děkujeme za přízeň a zítra na shledanou.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist