Český výrobní sektor na konci třetího čtvrtletí zaznamenal výrazné zlepšení. Index PMI vzrostl ze srpnové nejnižší úrovně za jedenáct měsíců ve výši 54,3 bodu na zářijových 55,6 bodu. Vyplývá to z výrobního indexu PMI od banky HSBC.

I přes nejisté výhledy na růst v eurozóně a horší hospodářské výsledky Německa se český výrobní sektor docela drží. V září se výrobní index PMI zvedl na 55,6 bodu, tedy nejlepší výsledek za čtyři měsíce. Průměr z třetího čtvrtletí - 55,5 bodu - je jen mírně nižší než za první polovinu roku, kdy byl 56,1 bodu. V září se všechny složky indexu PMI zlepšily," vysvětluje Agata Urbanska-Giner, ekonomka pro střední a východní Evropu z HSBC. 

Aktuální výsledek se sice nachází lehce pod dosavadním průměrem za rok 2014 - pod hodnotou 55,9 bodu - dlouhodobý trend průzkumu, tedy 52,6 bodu, ale naopak převyšuje. 

Méně zakázek z Ruska a Německa

Objem nových zakázek v září rostl šestnáctý měsíc v řadě, a to rychlým tempem. Růst ve třetím čtvrtletí byl o něco slabší než v prvních dvou čtvrtletích roku, přesto však byl silnější než v kterémkoli předchozím čtvrtletí od prvních tří měsíců roku 2011. Růst nových exportních zakázek sledoval podobný trend jako nové zakázky, byť s celkově slabším tempem. Firmy hlásí zlepšující se poptávku z Evropy, Severní i Jižní Ameriky a Číny, ale méně zakázek z ruského trhu. Respondenti průzkumu rovněž uváděli, že oslabila poptávka z Německa. 

Vyšší růst objemu nových zakázek vedl v září k dalšímu nárůstu rozpracovanosti. Tempo nárůstu rozpracovanosti oslabilo na nejnižší úroveň za tři měsíce, přesto však zůstalo solidní. Nárůst nedodělků v posledním období omezilo druhé nejrychlejší tempo růstu zaměstnanosti za více než tři roky. 

Urbanska-Giner k tomu dodává: "I přes pozitivní letošní výsledky průzkumu PMI představuje polednový pokles německého PMI nebezpečí i pro nás. Prozatím vypadá růst exportu dobře, v meziročním srovnání od ledna po červenec vyskočil na 8,7 % z 0,2 % meziročně v roce 2013. Volnější fiskální politika růst HDP rovněž podpořila." 

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 20 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.