Dodávky zemního plynu na Slovensko z Ruska klesly o polovinu, potřeby slovenských domácností a firem ale navzdory tomu zůstávají pokryty. Řekl to ve středu premiér Robert Fico. Slovenské plynárny SPP, které jsou na Slovensku dominantním prodejcem plynu, poprvé zaznamenaly pokles dodávek suroviny před třemi týdny, výpadek byl však výrazně nižší, než je tomu nyní.

"Navzdory nynější situaci SPP zaručuje plynulé dodávky pro všechny své zákazníky. Došlo k mimořádnému nákupu zemního plynu na trhu, který postačuje na pokrytí současné denní spotřeby a k naplňování zásobníků," řekl Fico.

Výpadky v dodávkách plynu potvrdil i samotný SPP, který je ve vlastnictví státu. Slovensko prakticky celou svou spotřebu plynu pokrývá dovozem z Ruska přes Ukrajinu.

"Nepochybně by situace byla komplikovanější, pokud by došlo k úplnému zastavení dodávek zemního plynu z Ruské federace. Šlo by o takové hospodářské škody na jedné i druhé straně, že k takovému kroku by nemělo dojít," poznamenal Fico. Dodal, že pokud budou výpadky v dodávkách plynu pokračovat ve větším rozsahu, situací by se měla zabývat EU.

Slovenská vláda podle Fica nepočítá s tím, že by domácnosti nebo firmy musely být kvůli plynové krizi odstaveny od dodávek plynu. Fico řekl, že SPP má v zásobnících uskladněno více než 1,5 miliardy metrů krychlových plynu. To odpovídá zhruba třetině roční spotřeby suroviny, která loni dosáhla asi pět miliard metrů krychlových. Spotřeba v zemi stoupá v zimních měsících, kdy plyn využívají domácnosti, firmy i teplárny k vytápění.

Slovensko v případě potřeby může dovážet plyn také z České republiky a z Rakouska. Kapacita těchto propojení je asi třikrát vyšší než roční spotřeba plynu na Slovensku.

Fico také řekl, že navzdory snížení dovozu plynu z Ruska bude Slovensko nadále zajišťovat přepravu suroviny na Ukrajinu, které Rusko v polovině června zastavilo dodávky kvůli sporům o ceny a nezaplacené účty.

Kromě Slovenska si v uplynulých týdnech stěžovaly na pokles dodávek plynu z Ruska i další evropské země. Ruská plynárenská společnost Gazprom ale tvrdila, že dodává plyn do Evropy podle dohodnutých kontraktů a že pokles se týká pouze takzvaného dodatečného objemu v souvislosti s naplňováním vlastních zásobníků Gazpromu.

Schůzka o dodávkách plynu Ukrajině je odložena

Chystané třístranné jednání mezi Ruskem, Ukrajinou a Evropskou komisí o dodávkách ruského zemního plynu během nadcházející zimy bylo odloženo na příští týden. Oznámila to agentura TASS s odvoláním na mluvčího ruského ministerstva energetiky.

Odklad mezitím potvrdila i Evropská komise. Od schůzky, která se měla konat koncem týdne, se očekávalo urovnání rusko-ukrajinského sporu. Datum nové schůzky ještě nebylo uvedeno, podle agentury RIA Novosti se i termín má domluvit příští týden.

Předchozí kolo se odehrálo 26. září v Berlíně, kde se podle komisaře EU pro energetiku Günthera Oettingera ruský ministr pro energetiku Alexandr Novak předběžně dohodl se svým ukrajinským kolegou Jurijem Prodanem na tom, že Ukrajina do konce října zaplatí dvě miliardy dolarů z dluhu za dodávky ruského plynu z minulosti. Dalších 1,1 miliardy dolarů pak měl Kyjev zaplatit do konce roku. Na oplátku mělo Rusko obnovit dodávky plynu na Ukrajinu, a to za cenu 385 dolarů za tisíc metrů kubických plynu.

Dohoda byla předběžná, měly ji ještě schválit vlády obou zemí. Později se však ukázalo, že ji strany interpretují rozdílně: podle Prodana totiž ukrajinské platby neměly být splátkami dluhu za plyn, ale předplatným na nové dodávky. Moskva ale považuje za zásadní, aby Kyjev uhradil alespoň část dluhu, než přistoupí k novým dodávkám.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist