Vedení Českého Aeroholdingu musí o záchraně ČSA jednat s odbory. Řada připomínek zaměstnanců k tomu, jak v současnosti České aerolinie fungují, je oprávněná. Na čtvrtečním setkání s novináři po jednání zástupců Aeroholdingu, odborů a členů vlády to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Na nedostatek komunikace ze strany vedení státní společnosti si odbory dlouhodobě stěžují.

Sobotka v České televizi uvedl, že se dohodl s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO), jehož úřad Aeroholding řídí, a s předsedou představenstva Aeroholdingu Václavem Řehořem na společném postupu k záchraně ČSA. "Řešíme navýšení kapitálu a připravujeme opatření, aby ČSA fungovalo dlouhodobě," řekl Babiš v ČT.

Restrukturalizační plán současného managementu Aeroholdingu na ozdravení ČSA je podle Sobotky jedna věc, druhou podmínkou úspěšné záchrany společnosti je o tomto plánu jednat se zástupci zaměstnanců. "Předpokládám že v příštích dnech s nimi vedení Aeroholdingu bude velmi intenzivně jednat," dodal předseda vlády. Babiš se s odbory podle svých slov v ČT opět setká v pátek.

Problémy v ČSA způsobil záměr společnosti propustit téměř třetinu pilotů a bezmála polovinu letušek a stevardů. Odborová organizace posádek letadel kvůli tomu vyhlásila stávkovou pohotovost. Odborům se rovněž nelíbí přístup Korean Air, které v loňském roce do tuzemského dopravce majetkově vstoupily a od kterého se očekávaly investice a následné zlepšení hospodářské situace v ČSA.

Korejský dopravce získal vloni 44procentní podíl v ČSA za zhruba 70 milionů korun. Od vstupu silného zahraničního dopravce si odborníci slibovali mimo jiné možnost výhodnějších nákupů strojů a služeb nebo vzájemné propojení sítí destinací, které by bylo pro ČSA výhodné. O pražském letišti jako o budoucím uzlovém bodu pro přestup cestujících z Asie hovořil při podpisu smlouvy s Korejci i tehdejší předseda vlády Petr Nečas (ODS).

Majitelé aerolinií, Český Aeroholding a Korean Air, podle médií jednali o finanční injekci pro leteckého dopravce v předchozích dnech. Maximálně by mělo jít o 37 milionů dolarů, tedy asi 800 milionů korun, napsal deník E15. "To číslo se mění, mění se každý den a mění se směrem dolů," řekl listu šéf Aeroholdingu Řehoř. Letos firma od dubna do září přitom podle informací Lidových novin dosáhla provozního zisku 183 milionů korun.

Vloni ČSA vykázaly ztrátu 922 milionů korun. V současnosti společnost zaměstnává 230 pilotů, téměř 400 palubních průvodčích a téměř 270 pracovníků v administrativě. V roce 2011 dopravce podle výroční zprávy zaměstnával bezmála 1500 lidí, z toho 292 pilotů a 613 letušek a stevardů. Rok předtím personál dopravce představovalo přes 2000 lidí, z toho 415 pilotů a 752 palubních průvodčí.