Bude-li se epidemie eboly dále rozšiřovat, výrazně se kvůli ní zvýší ceny na trhu s komoditami a také ovlivní výkon těžařských společností, varuje Deutsche Bank. Ekonomické problémy v těchto sektorech hrozí zejména v případě, že se epidemii nepodaří potlačit a dojde k jejímu rozšíření do dalších afrických republik, jako je Mali, Pobřeží slonoviny, Ghana nebo Burkina Faso.

Následky epidemie podle Deutsche Bank primárně zasáhne trh se zlatem a kakaem. Sedmdesát procent světové produkce kakaa totiž pochází právě z postiženého regionu západní Afriky. Ceny tak již vyšplhaly na tříapůllté maximum. V oblasti se rovněž nachází řada dolů na železnou rudu, měď nebo kobalt.

Mezi těžaři podle Deutsche Bank na epidemii doplatí například společnost Rangold Resources, jejíž zlaté doly se nacházejí výhradně v západní a střední Africe. Ohrožen je však i největší světový producent oceli ArcelorMittal, který v Guiney a Libérii těží železnou rudu.

Společnosti jako Vedanta nebo Exxon Mobile zase oznámily záměr evakuovat své zaměstnance z oblastí nejvíce postižných tímto virem.

Hrozí sociální nepokoje

Virus již zasaženou Libérii, Guineu a Sierru Leone odřízl od zbytku světa, když aerolinky začaly hromaně rušit spoje do těchto zemí. Činí tak navzdory varování Světové zdravotnické organizace, podle které izolace regionu znemožňuje dovoz personálu a léků potřebných k boji s epidemií a rovněž přispívá k dalšímu ekonomickému propadu těchto zemí.

Epidemií způsobená nejistota a nízká pracovní mobilita mezi regiony se tak podle Deutsche Bank může projevit v panickém nakupování potravin, které povede k jejich nedostatku a následném růstu cen.

“Vzhledem k očekávaným problémům při sklizni obilí, které se už nyní projevují, je inflace na potravinovém trhu reálnou hrozbou,“ varuje ve zprávě Anna Mulhollandová, vedoucí analytického týmu. Dodává, že v regionu už tak postiženém chudobou může růst cen potravin vést k politické nestabilitě.

“Jak jsme mohli vidět v jiných oblastech rozvojového světa, vysoká cena jídla vede k sociálním nepokojům. Zvláště v případech, kdy výdaje za potraviny představují 80 a více procent celkového příjmu domácnosti,“ uvedla podle serveru CNBC  Mulhollandová.

Přesné vyčíslení ekonomických škod, které epidemie v Libérii, Guineji a Sieře Leone způsobila, zatím Světová banka nevydala. Podle jejích hrubých odhadů však má zpomalení růstu guinejského HDP meziročně dosáhnout jednoho procenta. Liberijské ministerstvo financí pak předpokládaný pád ekonomického růstu země vyčíslilo na 4 procenta.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist